Tenistky pozvolna testují antuku před fedcupovou baráží

foto Česká tenistka Karolína Muchová trénovala 16. dubna 2019 v Prostějově před barážovým střetnutím Fed Cupu s Kanadou, které se odehraje 20. a 21. dubna.

Prostějov - Velmi pozvolna se scházejí české tenisové reprezentantky před barážovým utkáním Fed Cupu s Kanadou, které se odehraje o víkendu v Prostějově. Dnes na poledním tréninku se na tamní antuce představila pouze Karolína Muchová, už o den dříve si důvěrně známé prostředí osahala Lucie Šafářová.

Marie Bouzková se na recepci Národního tenisového centra objevila krátce po 13. hodině. Odpoledne dorazila i Markéta Vondroušová a v podvečerním tréninku si vyzkoušela se Šafářovou prostějovskou antuku. Jediná z pětice nominovaných hráček, která po náročném cestování neabsolvovala úvodní trénink, byla deblová specialistka Barbora Krejčíková.

"Neberu to jako komplikaci. Holky jsou z běžného turnajového rytmu zvyklé přijíždět do dějišť různě," řekl kapitán Petr Pála.

Do tréninku zapojil čtrnáctiletou talentovanou Lindu Fruhvirtovou. V Prostějově loni získala stříbro na MS do 14 let a v Praze si při turnaji WTA zatrénovala se Samanthou Stosurovou z Austrálie. "Je to pro mě velká zkušenost hrát s takovými osobnostmi, jako je Lucka Šafářová. Mohu si od ní hodně vzít," řekla vítězka prestižního mládežnického turnaje Orange Bowl a nyní sparingpartnerka fedcupového týmu.

Baráž se bude hrát pod střechou na antuce, což je povrch, na kterém se teprve rozjíždí sezona. "Každý antukový kurt je trochu jiný, je potřeba si zvyknout i na světelné podmínky," řekl Pála.

Jako první okusila prostějovskou antuku s Šafářovou Muchová. Na tomto povrchu hrála naposledy loni v létě, ale za velkou komplikaci to nepovažuje. "Je to trochu pomalejší, někdy míče jinak skáčou, ale zvyknu si," uvedla hráčka z druhé stovky žebříčku WTA, která by mohla být ve víkendových bojích s Kanadou českou dvojkou. "Nepřemýšlím o tom. Budu se snažit co nejlíp trénovat, nasazení pak určí kapitán," prohlásila.

Ač má kurt roztahovací střechu, o víkendu se bude hrát pod ní. "Jednak nemusí být stále počasí a jednak bylo nutné dopředu nahlásit na ITF, zda se bude hrát venku, či pod střechou," upřesnil Pála. Vedle zatažené střechy je tak jedinou jistotou, že číslo jedna při pátečním losu bude mít Vondroušová. "Záležet bude, jak se budou ostatní holky cítit, jak jim to půjde na trénincích. Podle těchto faktorů rozhodnu, kdo půjde v sobotu na kurt," řekl Pála.

V dějišti zápasu je už i kanadský tým. Dorazil v ohlášeném složení, tedy bez letošní komety Biancy Andreescuové i bez wimbledonské finalistky Eugenie Bouchardové. Kanadskou jedničkou tak je 184. hráčka dvouhry Rebecca Marinová, kterou doplňují Gabriela Dabrowská (392.), Leylah Fernandezová (376.) a Sharon Fichmanová, která nefiguruje v žebříčku dvouhry a v deblu je 180.

"Nejvíc znám Dabrowskou, ta proti nám hrála Fed Cup už dříve v Québecu. Až budeme večer kompletní, tak se zeptám holek, kdo koho zná, abych dostal nějaké informace. Nejvíc jich pak stejně získám na tréninku, až je uvidím," uzavřel Pála.

Zápas s Kanadou se hraje v sobotu a v neděli v Národním tenisovém centru v Prostějově, jehož kapacita 1200 diváků je vyprodána. Losovat se bude v pátek na prostějovské radnici.

Muchová si z možné premiéry ve Fed Cupu těžkou hlavu nedělá

Na velkou premiéru v českém fedcupovém týmu čeká tenistka Karolína Muchová. V nominaci kapitána Petra Pály je sice dvaadvacetiletá olomoucká rodačka poprvé v krátké kariéře, ale už má šanci nastoupit do sobotní dvouhry jako dvojka týmu v barážovém zápase s Kanadou.

Nijak těžkou hlavu si z toho ale nedělá, byť bude hrát kousek od svého rodiště a zřejmě i pod dohledem rodiny a známých. "Nezatěžuje mě to, jestli budu hrát, či ne. Samozřejmě bych ráda, na trénincích se budu maximálně snažit, ale nervózní z toho nejsem," řekla dnes v Prostějově novinářům po absolvování poledního tréninku.

Už v pondělí okusila kurt prostějovského Národního tenisového centra s Lucií Šafářovou. "Byl to pohodový trénink, antuka je pomalejší, je více času se připravit na údery, ale zase je třeba na výměnách více pracovat," zhodnotila trénink s veteránkou českého týmu. "Nebrala jsem to tak, ale jsem moc ráda, že Lucka je tady. Je to velká osobnost. Věřím, že ještě bude čas si o všem popovídat," prohlásila Muchová.

Na kurt se Muchová postavila i v úterý dopoledne. "Občas to odskočí nerovně, ale to dělá antuka všude, já ji mám ráda a teď si na ni prostě musím zvyknout," řekla dcera bývalého ligového fotbalisty a nyní trenéra Josefa Muchy. Dlouho ale musela lovit v paměti, kdy hrála na tomto povrchu naposledy. "Hm, to už bude nějaký pátek, letos nic a předtím v červenci. Jinak jsem hlavně hrála na betonech," řekla.

K týmu se Muchová připojila hned v pondělí, po dvou dnech odpočinku v rodné Olomouci. Právě tam se finálovou účastí na turnaji nižší kategorie loni odrazila jako téměř bezejmenná hráčka k průniku do vyšších pater žebříčku. Letos by se ráda dostala do první stovky, ze 106. místa jí moc nechybí.

Dařilo se jí na jarním americkém turné, kde mj. dvakrát změřila síly s bývalou světovou jedničkou Angelique Kerberovou, a i když prohrála, mnohé si ze zápasů odnesla. "Byla to pro mě obrovská zkušenost. Sama vidím, na čem pracovat, kde se zlepšit. Pozitivní je, že jsem s hráčkami absolutní špičky hrála celkem vyrovnaně," vrátila se k zápasům v Miami a Monterrey. Na Floridě prohrála Muchová s Němkou po bitvě ve třech setech.

Teď ji ovšem čekají bezejmenné Kanaďanky. "Vůbec neznám, papírově jsme sice silnější, ale to nemusí nic znamenat. V týmových soutěží žebříčkové umístění nemusí hrát takovou roli, navíc antuka dokáže řadu rozdílů smazat," dodala mladá tenistka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď