Tenistku Muchovou vede kouč Kotyza

foto Ilustrační foto - Tenisový trenér David Kotyza.

Praha - Tenistka Karolína Muchová má nového trenéra. Loňskou čtvrtfinalistku Wimbledonu připravuje David Kotyza. Aktuálně šestadvacátá hráčka světa s úspěšným koučem, který dovedl Petru Kvitovou ke dvěma wimbledonským titulům, hrají a seznamují se od pondělí na pražské Štvanici.

"Jsem hodně ráda, že byl David (Kotyza) volný, protože to se na začátku března nepoštěstí. Většinou jsou trenéři zadaní. Podle mě na mě zbyl jeden z nejkvalitnějších trenérů v Česku, takže jsem hodně šťastná," řekla Muchová novinářům.

"Její projev i její osobnost, kterou jsem poznal, mě utvrzují, že to může být hrozně zajímavá práce. A myslím, že ji budu dělat s velkou chutí," řekl Kotyza, který slavil s Kvitovou triumf na trávě v All England Clubu v letech 2011 a 2014.

Dvaapadesátiletý kouč rovněž spolupracoval i se světovými jedničkami Karolínou Plíškovou a Caroline Wozniackou z Dánska. Naposledy trénoval Barboru Strýcovou, která loni hrála semifinále Wimbledonu a vyhrála v Londýně čtyřhru.

"Vím, že dělal hodně s českejma holkama a vytáhl je úplně na vrchol. Je zkušený trenér, už má na kontě pár titulů a doufám, že i my najedeme na nějakou synchronizaci, půjde nám to spolu a že z něj taky vytáhnu úplně to nejvíc," řekla třiadvacetiletá olomoucká rodačka a dcera bývalého ligového fotbalisty Josefa Muchy.

Loni se Muchová propracovala do špičky. Začínala sezonu na 145. místě žebříčku a díky pestré a odvážné hře se posunula na dohled světové špičky. Hrála finále turnaje v Praze, o semifinále Wimbledonu a v Soulu získala první titul na WTA.

"Osobně si myslím, že může předvést víc. Ale nebude to hned," řekl Kotyza a dodal: "Není tajemstvím, že hraje strašně atraktivní tenis. To ale nemusí znamenat, že bude vždy úspěšná, protože někdy čísla hovoří jinak než divácký dojem, který je z jejího tenisu nadšený. Logicky přijde vlnka, chvilku si v sobě bude všechno zpracovávat, rozkoukávat se na tom vršku, ale já jí věřím, že z ní bude vynikající hráčka."

V letošní sezoně se Muchové tolik nedaří. Vypadla v Brisbane v prvním kole, na grandslamovém Australian Open ve druhém a prohlásila, že se trápí. Poté v půlce února ukončila spolupráci se slovenským koučem Emilem Miškem.

"Nebylo to kvůli Australian Open, už to bylo delší dobu nahoru dolů, akorát jsem to rozsekla po Austrálii, protože jsem se už necítila dobře," řekla Muchová.

Ještě na nedávných turnajích v Dubaji a Dauhá byla bez trenéra a skončila v prvním a ve druhém kole. V sobotu odletí do USA na turnaje v Indian Wells a v Miami už s Kotyzou. "Jsem na sebe honě přísná a byla jsem trošku frustrovaná, ale teď to beru tak, že je potřeba se zlepšovat. To je to nejdůležitější," řekla Muchová.

Kotyza chce u Muchové najít rovnováhu mezi krásnou a účelnou hrou

Intuice napověděla Davidu Kotyzovi, že má před sebou další výzvu. Uznávaný tenisový trenér zkusí dopilovat talent Karolíny Muchové, u které nechce zahubit její krásnou kreativní hru a tuší velké možnosti.

Třiadvacetiletá Muchová loni vylétla jako další z českých hráček s šikovnou rukou na světový okruh, vyhrála jeden turnaj WTA a postoupila do čtvrtfinále Wimbledonu. V žebříčku si vylepšila maximum na 21. místo a nyní je jen o pět příček níž.

"Intuice mi napověděla, že je to pro mě výzva," řekl Kotyza, co mimo jiné rozhodlo, že se rozhodl olomouckou rodačku trénovat. "Je sice na žebříčku vysoko, ale ještě se musí oťukat. Proto nemá cenu dělat velká prohlášení, co je skvělé a co ne. Musíme se ještě lépe poznat, ale všem nám je jasné, že možnosti má veliké," řekl.

Kotyza slavil největší úspěchy s Petrou Kvitovou, která pod jeho vedením v letech 2011 a 2014 vyhrála Wimbledon. Loni spolupracoval s Barborou Strýcovou, která na trávě v All England Clubu došla ve dvouhře do semifinále a vyhrála čtyřhru. "Já jsem měl Wimbledon rád už ve chvíli, kdy jsem netušil, že budu mít to štěstí trénovat šampionku nebo semifinalistku," řekl Kotyza.

Nyní může v Londýně přidat další úspěch s Muchovou, loňskou čtvrtfinalistou slavného turnaje na trávě. "Jednoznačně. Kdybych měl říct pořadí, kde si myslím, že by mohla být nejúspěšnější, tak W je určitě číslo jedna. Nevadilo by mi to portfolio rozšířit. To vůbec ne," usmál se.

Právě pestrá a oku fanouška lahodící hra je základem úspěchu Muchové. Dobře podává, dokáže se držet ve výměnách, ale i zaútočit. "Tahle výjimečnost je dvousečná. Nemusí znamenat, že bude vždycky úspěšná," upozornil Kotyza.

Nepředpokládá, že bude potřeba dělat velké zásahy do hry nové svěřenkyně. Jen chce předejít tomu, aby takzvaně neumírala na krásu. "Nezabíjet ji, protože to by byla taky špatná cesta. Musíme najít balanc mezi kreativitou a účelnou hrou, aby se mohla opřít i o něco jiného. Řekněme to takhle: ona už má třešinku na dortu, my teď musíme zapracovat, aby ten dort byl pevný a ona tu třešinku používala ve správné okamžiky," řekl Kotyza.

Muchovou čeká nejen práce na kurtu, ale i mimo něj. Podle kouče ještě potřebuje zlepšit taktiku hry. "Občas jsem z ní měl totiž při zápasech pocit, jako by byla na jevišti a hrála nějaké představení nezávisle na tom, kdo je na druhé straně. S tím se dá u ní pracovat. Ale zatím chci být hlavně pozorovatelem, ještě lépe ji potřebuju poznat."

Dvaapadesátiletý Kotyza si prvně zvyká na fakt, že hráčku převzal během sezony. První poznávací turnaje absolvují na velkých akcích v Indian Wells a v Miami. "Musíme dělat věci za pochodu. Věřím, že teď za měsíc, co spolu budeme v Americe, se dá leccos rozpoznat a může mi to pomoct do práce dál," řekl trenér.

Muchovou letos čeká sezona, v které obhajuje hodně bodů. Možná ji v žebříčku čeká propad. "Může být a nemusí. Ale vím, co znamená slovo očekávání, jak velký a těžký bágl na zádech to je. Nemá cenu mít obrovská očekávání, ale je třeba tvrdě pracovat a dělat věci, které mají smysl. Pak uvidíme," řekl Kotyza, který s tenistkou neabsolvuje kompletní program turnajů, aby mohl být i s rodinou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 4°C

Celá předpověď