Technologický index Nasdaq uzavřel na rekordním maximu

foto Ilustrační foto - Burza Nasdaq Stock Market v New Yorku.

New York - Akcie ve Spojených státech zahájily týden v plusu navzdory pokračujícímu růstu případů nákazy koronavirem v USA a v dalších velkých ekonomikách. Nahoru jim pomohly především technologické firmy spolu s nadějí na možná další vládní stimulační opatření. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 1,11 procenta a uzavřel na rekordních 10.056,48 bodu.

Index Dow Jones stoupl o 0,59 procenta na 26.,024,96 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 si připsal 0,65 procenta na 3117,86 bodu. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

I když se na jihu a jihozápadě USA zvyšuje počet nových případů nákazy nemocí covid-19 o deset až dvacet procent, ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow dnes serveru CNBC řekl, že druhá vlna pandemie nepřijde a že je nepravděpodobné, že v celé zemi dojde k rozsáhlým odstávkám.

Investoři čekají na výsledkové listiny z druhého čtvrtletí. Podle odhadu společnosti Refinitiv by se zisky na akcii měly snížit o 42,7 procenta.

„Nemůže to být o moc horší, než to je. Lidé v to doufají a docházejí k závěru, že se nemůžete zranit pádem z okna v suterénu,“ řekl agentuře Reuters analytik Sam Stovall ze společnosti CFRA.

Ze sektorů se nejlépe dařilo technologiím. Jejich dílčí index S&P si připsal 1,6 procenta. Z jednotlivých firem na tom pak byl velmi dobře Apple. Přestože technologická společnost v pátek oznámila dočasné uzavření některých amerických poboček kvůli koronaviru, dnes její akcie přidaly 2,62 procenta a uzavřely na rekordu, protože firma sdělila, že do svých počítačů bude používat vlastní čipy a na dnešní výroční konferenci představila několik nových výrobků.

Na devizovém trhu oslaboval dolar. Pokles obav z ekonomických dopadů šíření koronaviru totiž zvýšil zájem investorů o rizikovější aktiva.

Krátce po 22:00 SELČ euro k dolaru přidávalo 0,7 procenta na 1,1259 dolaru. Britská libra si k dolaru připisovala téměř celé procento na 1,2468 USD. K japonském jenu měl dolar k dobru 0,1 procenta na 106.95 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 -4°C

Celá předpověď