Technik souzený kvůli kontrole v Dukovanech má podmínku a zákaz činnosti

foto Technik Luboš Věžník (vpravo) souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se 18. ledna 2022 u okresního soudu v Třebíči dohodl na uznání viny a trestu. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení mu hrozilo až osmileté vězení. Vinu uznal a dohodou dostal trest 18 měsíců vězení s tříletou podmínkou a zároveň tříletý zákaz činnosti provádění kontrol v jaderných elektrárnách. Vlevo Věžníkův obhájce Rostislav Kovář.

Třebíč - Technik Luboš Věžník souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se dnes u Okresního soudu v Třebíči dohodl na uznání viny a trestu. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení mu hrozilo až osmileté vězení. Vinu uznal a dohodou dostal trest 18 měsíců vězení s tříletou podmínkou a zároveň tříletý zákaz činnosti provádění kontrol v jaderných elektrárnách. Na místě se vzdal možnosti odvolání, státní zástupce Tomáš Černý si ponechal lhůtu na vyjádření.

"S výsledkem jsem spokojený, uložený trest je pod sazbou stanovenou zákonem, v tomto směru obhajoba spokojena je," řekl Věžníkův obhájce Rostislav Kovář.

Věžník pracoval jako kontrolor spojů rentgenovým prozářením s patřičným oprávněním pro společnost Tediko. V březnu 2012 vystavil protokoly o kontrole čtyř spojů v zařízení druhého výrobního bloku elektrárny na základě jediného snímku, přičemž každý spoj je nutné zkontrolovat alespoň třemi snímky z různých úhlů, které zachytí celý spoj potrubí, aby bylo možné bezpečnost doložit.

"Muselo mu být zřejmé, že takto jím vystavené protokoly o zkoušce prozářením jsou naprosto nepřezkoumatelné. A že takové jednání z hlediska jaderné bezpečnosti ohrožuje chod jaderné elektrárny Dukovany," řekl soudce Jaromír Heralecký. Společnost ČEZ a. s. tím podle něho neměla pod kontrolou bezpečnost elektrárny, což mimo jiné zapříčilo delší odstávku. Společnosti to způsobilo škodu, kterou vyčíslila na více než 15 milionů korun.

Soud dnes nepřipustil, aby se společnost k trestnímu řízení připojila kvůli náhradě škody, odkázal ji na jiné řízení. Uplatnění škody by podle soudu mělo směřovat na společnost, pro kterou technik pracoval. Technik podle soudu nebyl placený od počtu provedených kontrol svarů, takže ze svého postupu v rozporu ze zákonem neměl žádný osobní prospěch. "Za škodu odpovídá zaměstnavatel. Spor by se týkal společnosti ČEZ versus Tediko. Mého klienta by se to týkalo nepřímo," řekl Kovář. Čtyřiašedesátiletý Věžník je v důchodu.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího dukovanské elektrárny Jiřího Bezděka už elektrárna se společností Tediko nespolupracuje a změnila systém kontrol. "Společnost ČEZ přijala rozsáhlá organizační opatření, částečně provázaná i se vznikem divize jaderná energetika, klíčové výkony kontrol byly insourcovány do skupiny ČEZ. Do jaderných elektráren přišla přibližně stovka nových zaměstnanců a značnou část testů zajišťujeme nyní vlastními silami či silami svých dceřiných společností," uvedl Bezděk.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď