Technické muzeum vystavuje šicí stroje Minerva, vyrábí se 140 let

foto Technické muzeum v Brně 10. srpna 2021 otevřelo výstavu k 140. výročí vzniku prvního šicího stroje s označením Minerva.

Brno - V domácnostech i velkých textilních továrnách se už desítky let šije na strojích značky Minerva. Historii podniku dokumentuje nová výstava v Technickém muzeu Brno, která se dnes otevřela veřejnosti. Zájemci si prohlédnou několik desítek šicích strojů různých provedení, velikostí i barev.

Fotogalerie

"Výstava kromě domácích 'mašin' představí také velké průmyslové stroje pro textilní, obuvnický a galanterní průmysl. Chybět nebude ani dobový reklamní průmysl a ukázky nejznámějších reklamních plakátů a sloganů. Výstavu jsme doplnili ukázkami oděvů z dané doby, které prezentují nejen tehdejší módu, ale i techniky strojového šití a zpracování," uvedl garant výstavy Petr Nekuža.

Firma Minerva vznikla úsilím dvou českých řemeslníků Emila Rezlera a Josefa Komárka, kteří v roce 1881 založili závod na výrobu šicích strojů ve Vídni. Později sídlil podnik v Opavě a od roku 1936 má výrobní závod v Boskovicích, nyní jako součást německého koncernu Dürkopp Adler. V Boskovicích v roce 1941 vyrobila Minerva i svůj první šicí stroj pro domácnost s označením M21. K zajímavým exponátům patří domácí šicí stroj určený výhradně pro šití dámské konfekce a prádla.

"Významný pro podnik byl rok 1953, kdy v Boskovicích začala výroba průmyslových šicích strojů, ve které podnik nepřetržitě pokračuje dodnes," doplnil Nekuža.

Minerva Boskovice stále patří k významným jihomoravským podnikům. Loňský rok zakončila se ziskem 39,5 milionu korun, což je o 44 procent méně než v roce 2019. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Důvodem poklesu obratu i zisku byla podle vedení společnosti pandemie koronaviru, která zasáhla obchodní partnery, a ubylo tak objednávek.

Výstava v Technickém muzeum v Brně potrvá do konce května 2022. V dětském koutku si malí návštěvníci zábavnou formou vyzkoušejí, jaké je to být švadlenkou, naučí se rozlišovat materiály i druhy textilních vláken nebo pojmenovat příslušenství šicích strojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď