Technické muzeum Brno vystavuje modely Leonardových vynálezů

foto V Technickém muzeu v Brně byla 7. března 2022 zahájena česká premiéra výstavy "Stroje Leonarda da Vinci", kterou tvoří 54 modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů a návrhů renesančního myslitele Leonarda da Vinciho. Výstava potrvá do 31. prosince 2022.

Brno - Vynálezy a vizionářské návrhy Leonarda da Vinci představuje Technické muzeum v Brně. Novou výstavu tvoří 54 modelů sestrojených přesně podle dochovaných plánků a náčrtů. Leonardo, který měl umělecké i technické nadání, například na základě pozorování ptáků navrhl létací stroje, věnoval se také vojenským vynálezům, stejně jako předmětům denní potřeby.

Fotogalerie

Funkčnost některých modelů si mohou návštěvníci sami vyzkoušet. Jde například o zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník a zrcadlovou komoru. "Rozpohybováním interaktivních exponátů děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy," uvedl v tiskové zprávě náměstek ředitele Josef Večeřa. Na výstavě jsou také třeba otočný jeřáb, parní dělo nebo samohybný vozík.

Kromě modelů výstava nabídne také reprodukce slavných Leonardových obrazů, jako je Mona Lisa, Poslední večeře a Dáma s hranostajem. Součástí výstavy je on-line interaktivní hra. Školáci si ji mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací, uvedl edukátor a kurátor Zbyněk Rederer.

Výstava se veřejnosti otevře v úterý. V Technickému muzeu Brno zůstane přístupná do konce letošního roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď