Tbilisi předvolalo českého velvyslance kvůli výroku ohledně protiruských sankcí

foto Ilustrační foto - Velvyslanec v Gruzii Petr Mikyska.

Tbilisi/Praha - Gruzínské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance v zemi Petra Mikysku kvůli jeho vyjádření o obcházení protiruských sankcí, informovalo ministerstvo na facebooku. Důvodem pro Mikyskovo předvolání je podle Tbilisi údajný velvyslancův výrok, že část zboží, které se vyváží z Česka do Gruzie, končí v rozporu se sankcemi v Rusku. Mikyska podle zveřejněného prohlášení sdělil, že jeho slova média vytrhla z kontextu a dezinterpretovala.

Náměstek gruzínského ministra zahraničí Alexandr Chvtisašvili českého velvyslance požádal, aby svůj výrok vysvětlil. Podle Tbilisi nebylo vyjádření v té formě, v jaké se objevilo v médiích, pravdivé a poškozuje pověst Gruzie i gruzínsko-české vztahy. Chvtisašvili také Mikysku informoval o krocích, které Gruzie ohledně dodržování protiruských sankcí podniká.

České ministerstvo zahraničních věcí ČTK sdělilo, že důvodem předvolání byla dezinterpretace, která se začala objevovat po vystoupení velvyslance na konferenci na podporu Ukrajiny v gruzínských médiích. "Gruzínská média bohužel jednu z reakcí pana velvyslance vytrhla z kontextu. Pan velvyslanec si s gruzínskou stranou situaci vysvětlil a tímto považujeme věc za uzavřenou," uvedla mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová.

Mikyska tento týden v Tbilisi sdělil, že se vývoz české produkce do Gruzie zvýšil o 80 procent, napsala agentura TASS. V této souvislosti údajně Mikyska řekl, že si je téměř jist, že část zboží končí v Rusku. Reagoval přitom na otázku bývalého starosty Tbilisi, zda odmítavý postoj gruzínské vlády podporovat sankce bude mít pro Gruzii nějaké následky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď