Tata Bojs vydávají Biorytmy na vinylu a chystají nové písně

foto Skupina Tata Bojs během pražského koncertu 26. června 2013. Na snímku je zpěvák a bubeník Milan Cais (vlevo) a baskytarista Marek Huňát.

Praha - Skupina Tata Bojs po předloňské nahrávce Futuretro a loňském Nanoalbu na začátku listopadu vydá na vinylu další své starší album, tentokrát Biorytmy z roku 2002. Vinyl kapela pokřtí v prosinci na koncertech do Brně, Praze a Olomouci, kde zároveň představí několik nových písní. Kapela pro své příznivce také chystá speciální balíček věnovaný výročí listopadových událostí roku 1989. V rozhovoru s ČTK to řekli bubeník a zpěvák Milan Cais a baskytarista Mardoša.

"Jedná se o dlouhodobější koncept vydávání našich starších desek na vinylech, takže 'na paškál' teď přišly Biorytmy. Asi k tomu nebudeme dělat tak velkou výpravu jako před časem k vydání alba Futuretro, ale protože by stálo za to tu desku trochu připomenout, vymysleli jsme tři koncerty. Po tom velkém vzpomínání na výstavě v DOXu k našemu třicátému výročí jsme zároveň nechtěli, aby si fanoušci mysleli, že stále jenom vaříme z minulosti. Tak nás napadlo, že bychom mohli předvést, že se děje něco nového," uvedl Cais.

Návrat vinylových desek považuje Cais za radost pro fanoušky i pro kapelu. Nečeká však, že by si je lidé začali kupovat ve velkém. "Ale máme zkušenost, že se na našich koncertech vinyly prodávají. Je to taková libůstka, hezká i z vizuálního pohledu," podotkl.

Miniturné s názvem Křest & Test!, s podtitulem "staré desky křest, nových písní test" zavítá postupně do brněnského Sono Centra (3. prosince), pražského Divadla Archa (12. prosince) a S-klubu v Olomouci (20. prosince). Zaznějí nové písničky z chystaného alba, které by mělo vyjít na podzim příštího roku. Zatím nemá název a pravděpodobně se nebude jednat o koncepční jako například projekt Nanoalbum. "V tuhle chvíli máme si šest věcí rozdělaných, tři jsou ve fázi, že se dají zahrát veřejně, takže bychom je měli premiérově odehrát na prosincových koncertech, kde s námi vystoupí i druhý bubeník Tomáš Neuwirth nebo kytarista Maťo Mišík, který s námi Biorytmy natáčel," řekl Cais.

Balíček věnovaný výročí listopadových událostí roku 1989 bude obsahovat nově vydané Biorytmy na vinylu, výpravný Tatalog z výstavy v DOXu, 2CD Šagalí léta obsahující staré nahrávky Tata Bojs a klíčenku. V současné době ještě domlouvají přiložení knihy Sametová diplomacie, kterou napsala matka Mardoši Dana Huňátová jako vzpomínku na dobu, kdy působila po roce 1989 jako vedoucí kabinetu nově jmenovaného ministra zahraničí Jiřího Dienstsbiera. Celý set se bude prodávat za 1989 korun. "Jeho hodnota je asi 2500 korun, ale chtěli jsme zachovat symbolickou cenu," uvedl Cais.

Členům Tata Bojs bylo v době sametové revoluce 14 let. "Byli jsme ještě děti, ale věděli jsme o co jde. Tou dobou už jsme byli aktivní kapela, 18. listopadu 1989 jsme v klubu Delta stávkovali s kapelou Z kopce a chodili jsme na demonstrace, takže máme k tomu výročí výrazný vztah," řekl Mardoša.

Letos 17. listopadu Tata Bojs v Praze odehrají dva koncerty. První odpoledne v rámci akce Korzo Národní a večer na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí. Obě akce jsou součástí Festivalu svobody 2019. Součástí večerního vystoupení Tata Bojs bude mapping na budově Národního muzea, kam promítnou Caisovu instalaci Noční hlídač, kterou autor v minulosti představil na pražském Goethe Institutu a na chladicích věžích temelínské elektrárny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď