Polsko už dodalo Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, řekl v Kyjevě Morawiecki

foto Ilustrační foto - Tanky Leopard 2A4 německé výroby na snímku polského ministerstva obrany.

Kyjev - Polsko dodalo Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, další budou brzy následovat. Podle agentury Reuters a serveru Onet.pl to dnes řekl polský premiér Mateusz Morawiecki v Kyjevě, kam se vypravil v den prvního výročí ruské invaze do země. Setkal se rovněž s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který potvrdil, že první tanky německé výroby dodané Varšavou už dorazily a posílí ukrajinskou obranu.

"Jako první evropská země dodáváme první čtyři polské tanky Leopard 2 A4. Brzy předáme i další," oznámil v ukrajinské metropoli Morawiecki podle webu Onet. Zelenskyj převzetí prvních strojů z Polska na společné tiskové konferenci s Morawieckým potvrdil a polskému premiérovi poděkoval.

"Polsko a Evropa stojí na vaší straně. Rozhodně vás neopustíme, budeme Ukrajinu podporovat až do úplného vítězství nad Ruskem," uvedl dále Morawiecki podle agentury Reuters.

Morawieckého kancelář později na twitteru zveřejnila fotografie z předávacího aktu, na kterém byli přítomni také ukrajinský premiér Denys Šmyhal a ministr obrany Oleksij Reznikov. "Jsme vděčni Polsku za rozhodné kroky, které přibližují Ukrajinu k vítězství," uvedl Šmyhal s tím, že Ukrajina bude pokračovat v rozšiřování koalice pro dodávky tanků.

Polsko už dříve oznámilo, že Ukrajině dodá 14 tanků německé výroby Leopard 2. Zelenskyj podle portálu onet.pl počítá s tím, že jeho země od 12 států získá stovku těchto strojů.

Německo v lednu po nátlaku spojenců slíbilo, že Ukrajině dodá tanky Leopard 2, a povolilo, aby tyto stroje německé výroby předaly Kyjevu i jiné země. Ve čtvrtek při jednání se Zelenským dodávku až deseti těchto vozidel přislíbil španělský premiér Pedro Sánchez.

Berlín dnes oznámil, že poskytne Ukrajině 18 tanků Leopard 2A6 namísto původně slibovaných 14. Spolu s leopardy dodanými ze Švédska a Portugalska by tak měl vzniknout celý tankový prapor s 31 stroji. Kanada dnes uvedla, že k původně čtyřem slibovaným leopardům přidá další čtyři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď