Tanky Leopard a Abrams nesehrají na Ukrajině zásadní roli, míní ruský politik

foto Ilustrační foto - Německý tank Leopard 2.

Moskva - Dodávky německých tanků Leopard 2 a strojů Abrams americké výroby na Ukrajinu nebudou hrát nijak důležitou roli. Podle státní agentury TASS to uvedl šéf obranného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev. Ukrajina se naopak domnívá, že dostatek západních tanků jí pomůže k tomu, aby na bojišti získala převahu nad ruskými silami. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na sociálních sítích napsala, že výroky německé ministryně zahraničních věcí Annaleny Baerbockové o dodávkách tanků potvrzují teorii o "předem naplánované válce proti Rusku".

Německá spolková vláda dnes rozhodla, že v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6. Oznámila také, že souhlasí i s reexportem tanků Leopard 2 na Ukrajinu z jiných zemí. Záměr dodat tanky na Ukrajinu ohlásilo dříve Polsko, dnes se připojily další země, které německé stroje využívají. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se pak podle médií přiklání k vyslání amerických tanků Abrams na Ukrajinu a jejich dodávku by mohla oznámit tento týden.

"Nijak zásadní roli tyto dodávky hrát nebudou. Bude ale potřeba zaměřit pozornost na zničení těchto tanků. Už nyní je potřeba připravit za tímto účelem protitankové prostředky," okomentoval plánované dodávky západních obrněných vozidel šéf obranného výboru Bondarev.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v souvislosti s dodávkami tanků řekla: "Řeč jde o dopředu naplánované válce proti Rusku." Reagovala přitom na výrok německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, která podle ní v úterý před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (PACE) v souvislosti s dodávkami zbraní a tanků na Ukrajinu uvedla, že Evropa musí spolupracovat, protože země EU nevedou válku mezi sebou, ale proti Rusku.

Rozhodnutí Německa poskytnout tyto tanky Ukrajině dnes přivítala řada evropských představitelů. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého jsou plánované dodávky velkým krokem k zastavení Ruska. Tanky Leopard 2 má ve výzbroji kromě Německa dalších 13 zemí Evropy. Španělsko a Nizozemsko dnes uvedly, že rovněž uvažují o jejich vyslání na Ukrajinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď