Tálibán žádá propuštění 5000 svých vězňů, jinak nebude dál jednat

foto Zástupci hnutí Tálibán v katarském Dauhá 29. února 2020.

Kábul - Tálibán se nezapojí do vnitroafghánských mírových rozhovorů, dokud afghánská vláda nepropustí 5000 vězňů z tohoto povstaleckého hnutí. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Osvobození zadržovaných příslušníků islamistického hnutí je jednou z klíčových částí mírové dohody mezi Tálibánem a Spojenými státy, kterou zástupci obou stran podepsali v sobotu.

Po podpisu dohody mají do 10. března následovat rozhovory mezi znepřátelenými afghánskými stranami. Do té doby by měla afghánská vláda propustit až 5000 vězňů z řad Tálibánu, povstalecké hnutí by mělo pustit na svobodu tisícovku zajatců. Afghánský prezident Ašraf Ghaní nicméně propuštění vězňů z řad Tálibánu jako podmínku pro zahájení jednání v neděli odmítl.

"Pokud našich 5000 vězňů... nebude propuštěno, žádné vnitroafghánské rozhovory nebudou," řekl dnes mluvčí Tálibánu Mudžáhid telefonicky agentuře Reuters.

Spojené státy se v mírové dohodě podepsané v sobotu v katarském Dauhá zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka, které v Afghánistánu rovněž působí. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Cestu k míru v Afghánistánu ale mohou podle analytiků ohrozit vnitropolitické spory či neochota všech příslušníků Tálibánu dodržovat příměří.

Při výbuchu nastražené bomby v afghánské provincii Chóst dnes zemřeli tři lidé a dalších 11 jich utrpělo zranění. Mluvčí Tálibánu ve stejný moment oznámil, že povstalci ukončili částečný klid zbraní, který v zemi začal 22. února, a zahájí opět útoky na afghánské bezpečnostní složky. K atentátu se však zatím nikdo nepřihlásil.

Nejvýše postavený generál americké armády Mark Milley v reakci na tuto událost prohlásil, že nelze očekávat, že by v zemi ustaly násilnosti hned v prvních dnech po podpisu dohody mezi USA a Tálibánem. Zároveň dodal, že Spojené státy nejprve v Afghánistánu sníží stav svých jednotek na 8600 z dnešních asi 13.000. Před dalším stahováním vojáků budou dál situaci v zemi vyhodnocovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď