Tálibán tvrdí, že kontroluje většinu letiště v Kábulu, Pentagon to popřel

foto Bojovníci Tálibánu hlídkují u letiště v afghánské metropoli Kábulu, 27. srpna 2021.

Kábul - Povstalecké hnutí Tálibán dnes uvedlo, že má pod kontrolou tři oblasti vojenské části letiště v afghánské metropoli Kábulu, ze kterých se stáhli američtí vojáci. Mluvčí povstalců dodal, že američtí vojáci nyní působí jen na malé části letiště. Mluvčí Pentagonu John Kirby ale oznámení Tálibánu odmítl, podle něj povstalci nekontrolují žádnou zónu vojenského letiště, uvedla agentura Reuters.

Další představitel Tálibánu agentuře Reuters řekl, že povstalci jsou připraveni převzít kontrolu nad celým letištěm, jakmile jim k tomu dají souhlas USA. "Mohlo by se to stát již tento víkend," uvedl.

Mluvčí Pentagonu Kirby uvedl, že provoz letiště je plně pod kontrolou Američanů. "Nestarají se (tálibové) o vstupní brány ani o jakoukoliv jinou operaci na letišti," prohlásil.

Podle předchozích informací na letišti v Kábulu působí přes 5000 amerických vojáků. Z vojenské části letiště odlétají evakuační lety. Podle Pentagonu z Kábulu odletělo ve čtvrtek na 8500 lidí na palubě amerických letadel a další 4000 lidí díky spojům ostatních zemích.

Agentury dnes uvedly, že Tálibán jedná s některými zeměmi o poskytnutí technické pomoci s provozem letiště. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že jeho země s Tálibánem o záležitosti jedná. Kábul dnes opustili turečtí vojáci, na místě ale zůstala skupina tureckých techniků. Ankara se ale obává o jejich bezpečnost poté, co zemi opustí zahraniční vojáci. Podle televize Al-Džazíra Tálibán uvažuje, že by se s podobnou žádostí o technickou pomoc obrátil i na Katar.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď