Také ve Vysočanech roste nová radnice

PRAHA 9 Vysočany 22. srpna (PN) - Výstavba, či přesněji dostavba vysočanské radnice, která naváže na pravé, dosud nedostavěné "krátké" křídlo historické budovy, je již v

plném proudu. Jak dnes PN řekl zástupce starosty Jan Jarolím, stavební práce již probíhají naplno, betonuje se základová nosná deska. "Pokud výstavba bude pokračovat tímto tempem, je reálná naděje, že se termín dokončení stihne a že skutečně za těch 13 měsíců nová část začne sloužit svému účelu" uvedl doslova.

V současnosti sídlí odbory úřadu na celkem pěti místech Prahy 9, dostavěná radnice má tedy přinést nejen zaměstnancům úřadu, ale zejména občanům větší komfort. "Lidé si veškeré záležitosti vyřídí na jednom, díky metru velmi dobře přístupném místě " podotkl.

Stejně jako radnice dalších pražských městských částí, i vysočanská převzala další agendy státní správy a spolu s tím i potřebné pracovníky, tak jak vyplynulo z postupně se měnících zákonů. Lze očekávat, že tento trend přesunu agend ze státu na obce, potažmo na městské části v Praze bude pokračovat. Uvažuje se dokonce i o některých záležitostech v oblasti školství.

"Byť je nová budova radnice lehce předimenzovaná, bude-li pokračovat přesun dalších povinností, lehce všechna místa zaplníme. Vyvarujeme se tak problémů našich předchůdců a navíc počítáme s tím, že prozatím nevyužité prostory nabídneme některým státním úřadům a institucím, například Úřadu práce, finančnímu a podobně Vesměs by šlo o ty, jejichž činnosti souvisejí s kompetencemi "radnice", a tedy je užitečné a pro občany výhodné je mít pohromadě", dodává Jarolím.

Dostavba podle rozpočtu vyjde na asi 200 miliónů korun, pokladnu Prahy 9 však nebude stát ani haléř. "Podařilo se nám uskutečnit jakýsi barter, když jsme investorovi, společnosti Altmark, nabídli jako protihodnotu nemovitosti (pozemky a budovy, například pozemek na Nám. OSN v sousedství nové radniční budovy, bývalou kotelnu Lihovarská, objekt Jandova 2 - pozn. red.). Dát dohromady 200 miliónů ale není jen tak a postradatelných nemovitostí naše městská část zase tolik nemá, proto zbývající část protihodnoty jde na vrub dlouhodobého pronájmu prozatím nevyužitých prostor nové radnice investorovi," vysvětlil místostarosta.

Další pozoruhodností je, že při základových pracích se v zemi našly velice zajímavé vykopávky. "Archeologové nalezli například i fragmenty dívčí kostry asi z 10. století," prozradil Jarolím a dodal, že některé z nalezených exponátů by mohly tvořit stálou expozici ve vstupních prostorách nové radnice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 2. července 2022

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď