Tajná ruční práce pro CIA - v podobě setu polské keramiky

foto Nádobí s logem CIA vyrobené v Polsku.

Varšava - Byla to tajná ruční práce, odvedená polskými odborníky pro americkou Ústřední zpravodajskou službu - v podobě malovaného nádobí s logem CIA. "Přísně tajnou" zakázku splnilo umělecké družstvo z města Boleslawiec již před několika měsíci, ale až nyní se informace o jedinečném a neprodejném servisu směla dostat do médií. Potřebný byl totiž souhlas CIA, uvedla polská televize TVN 24.

"Možná to byl důsledek návštěvy amerických vojáků z blízké základny v našem obchodu. Možná důsledek toho, že se naše výrobky prodávají i v Pentagonu," zaspekulovala o důvodech jedinečné zakázky předsedkyně družstva Helena Smoleńská.

Nejtěžší bylo skloubit modrý vzor typický pro místní keramiku s ručně malovaným znakem CIA. Návrhy prý putovaly mezi oběma stranami několik měsíců, než uspěl návrh designérky Marie Starzykové. Nad výsledkem se teď podle televize všichni v podniku dmou pýchou.

I když zahraniční zakázky tu nejsou žádnou novinkou: 90 procent boleslawiecké keramiky se vyváží do 25 zemí světa, polovina z toho na americký trh.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 19:00 36°C

Celá předpověď