Tabakov je v umělém spánku

foto Ilustrační foto - Ruský divadelník Oleg Tabakov převzal 21. října v Praze vědeckou hodnost doctor honoris causa.

Moskva - Ruský herec a režisér Oleg Tabakov (82), který byl minulý měsíc v mimořádně vážném stavu hospitalizován, byl lékaři uveden do umělého spánku. Uvedl to dnes ruský list Kommersant.

Stav pacienta moskevské nemocnice "zůstává stabilně vážný", podrobnosti však lékaři nesdělují. Tři představení, ve kterých měl Tabakov tento měsíc hrát, byla zrušena.

Umělec, který je považován za legendu ruského filmu a divadla, je dobře znám i českým diváků, a to nejen proto, že měl výraznou roli ve filmu Antonína Moskalyka z roku 1984 Kukačka v černém lese. Ze široké škály Tabakovových rolí jsou nejznámější snímky Oblomov, Vojna a mír, Moskva slzám nevěří či Sviť, sviť, má hvězdo. Za svou kariéru vytvořil přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací.

Často hostuje v USA i po Evropě, své dlouholeté zkušenosti předává studentům řady vysokých škol, včetně pražské DAMU. Na českých divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1968 jako Chlestakov v Revizorovi v Činoherním klubu, v poslední letech v Praze několikrát hostovalo jeho divadlo Tabakerka.

Rodák ze Saratova začal hrát divadlo jako čtrnáctiletý, později absolvoval divadelní školu při Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) a v roce 1956 spoluzakládal divadlo Sovremennik (Současník). Z něj odešel v roce 1983 na scénu MCHAT, kde byl v roce 2000 jmenován uměleckým šéfem a o čtyři roky později ředitelem. Za svoji oddanost herectví, divadlu a výchově mladých umělců získal řadu ruských i mezinárodních cen. V roce 2008 převzal v Praze čestný doktorát DAMU za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a za blízký vztah k české divadelní kultuře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď