Szydlovou má nahradit vicepremiér Morawiecki, píší média

foto Polská premiérka Beata Szydlová a ministr financí Mateusz Morawiecki.

Varšava - Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se chystá prosadit výměnu na premiérském postu. Dosavadní předsedkyni konzervativního kabinetu Beatu Szydlovou má podle jeho představ nahradit vicepremiér Mateusz Morawiecki. Informují o tom polská média. Sama Szydlová naznačila možné změny v nočním tweetu, který řada Poláků vnímá jako přípravu na odchod z funkce.

Podle rozhlasové stanice RMF FM se v pondělí večer konala schůzka vedení PiS, na níž se o Kaczyńského návrhu jednalo. Výměna by se podle informací stanice měla uskutečnit možná již příští týden, nejpozději však do Vánoc. Nejvlivnější polský politik Kazcyński, který je považován za neformálního vůdce vlády, hodlá do premiérské funkce prosadit Morawieckého, který je v současnosti ministrem financí a rozvoje. Informaci dnes potvrdil i vládě blízký deník Rzeczpospolita.

"Bez ohledu na cokoli nejdůležitější je Polsko. Starající se o rodiny a hodnoty a bezpečné. Vyrostlé na křesťanských základech, tolerantní a otevřené. Moderní a ambiciózní. To je má země. Příklad pro Evropu i svět. Takoví jsme my, Poláci," napsala v noci Szydlová na twitteru. Mezi stovkami reakcí se objevila řada těch, které toto prohlášení interpretovaly jako přípravu na její brzký konec v premiérském úřadě.

O možných změnách v polské vládě se mluvilo již několikrát, Szydlová však dosud vždy spekulace médií úspěšně rozptýlila. Na výzvy k tomu, aby potvrdila či vyvrátila aktuální informaci, však dosud nereagovala.

Ještě v polovině listopadu ji přitom předseda PiS u příležitosti druhého výročí konzervativně nacionalistické vlády kritizované opozicí i Evropskou komisí chválil za úspěšnou práci.

Devětačtyřicetiletý Morawiecki je bývalým bankéřem, který se během dvou let vlády PiS zasadil mimo jiné o kroky k navrácení polské kontroly nad některými bankami ovládanými zahraničními společnostmi. Je považován za jednoho z nejschopnějších polských ministrů a je mu přičítána část zásluh za rostoucí polskou ekonomiku.

Neočekává se, že by výměna na premiérské pozici ovlivnila vůdčí roli Kaczyńského, který přes dřívější spekulace o svém možném vstupu do vlády hodlá podle médií nadále určovat linii vládní politiky ze zákulisí.

V rámci vládní rošády má vedle Szydlové přijít o místo i ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď