SZÚ: Případů akutních respiračních infekcí za týden přibylo asi o desetinu

foto Čekárna u lékaře. Ilustrační foto.

Praha - Ohlášených pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest přibylo za týden o 10,5 procenta. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) může být ale reálná nemocnost v prvním týdnu po svátcích ještě vyšší, protože lidé stonali doma. Lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100.000 obyvatel ČR, což je méně než před Vánoci, kdy nemocnost rychle stoupla na 2342 na 100.000 obyvatel. Stejný výkyv v hlášení dat hygienici zaznamenávají každoročně.

"Data nemocnosti jsou ještě stále ovlivněna svátky, skutečná nemocnost tedy může být ještě vyšší, musíme počítat i s lidmi, kteří ke konci svátečního období nevyhledali lékaře a nedostali se tak do statistik," vysvětlil vedoucí Oddělení infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Nejvyšší nemocnost hlásí podle něj jihovýchodní polovina ČR, kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Pardubický, Olomoucký, Vysočina, Jihočeský a Zlínský. Naopak nejméně nemocných je v Praze.

Lékaři evidují různé druhy respiračních infekcí, v kategorii chřipkových se celková nemocnost dokonce o 3,5 procenta snížila. U dospělých počet nákaz dál rostl, u seniorů nad 65 let o více než čtvrtinu a u dospělých ve věku 25 až 64 let o necelou pětinu.

V aktuální chřipkové sezoně lékaři do pátku 6. ledna zaznamenali 136 klinicky závažných případů chřipky, kdy pacient potřeboval nemocniční intenzivní péči. Zemřelo 35 nemocných.

V Evropě posledních měsících cirkuluje především chřipka typu A, podíl typu B činí jen asi šest procent. "Situace je velmi podobná v České republice, kde se uplatňuje také dominantně chřipka typu A. Vakcíny jsou pro letošní sezónu dobře na toto spektrum virů zacíleny," dodal Kynčl. Očkovat proti chřipce je podle něj stále možné, vakcíny ale chrání až za přibližně dva týdny od aplikace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď