SZPI loni pravomocně uložila pokuty za 100 milionů Kč

foto Včelí med - ilustrační foto

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni uložila pravomocně pokuty za 100,6 milionu Kč, méně než v předchozích letech. Největší problémy byly ve veřejných stravovacích zařízeních, kde se pochybení zjistilo v každé čtvrté z kontrolovaných provozoven. Novinářům to dnes řekl ústřední ředitel inspekce Martin Klanica. Nejvíce pochybení z jednotlivých komodit našli inspektoři u medu, který měl ve 46,3 procenta kontrol šarže, jež zákonu nevyhověly.

Inspektoři loni kontrolovali 14.290 restaurací, bister, pivnic, barů nebo cukráren. Z toho chybu zjistili ve 3457 případech. Kvůli nedodržení správné hygienické praxe inspekce hned při kontrole uzavřela 67 provozoven.

Z potravin podle ředitele inspektoři nejvíc chyb zjistili u medu, závažnost prohřešků však klesá. Například se již tak často do medu nepřidávají cukerné roztoky, místo toho jde spíše o technologické chyby, med se při přípravě příliš zahřívá nebo se prodává starší. Dalšími problematickými komoditami byly maso (pochybení skoro v pětině kontrolovaných případů), víno (23,9 procenta kontrol s chybou), skořápkové plody (28,2 procenta) nebo mléčné výrobky (18,3 procenta), ale i doplňky stravy (14 procent).

Podle ředitele nelze říct, že by se situace na českém trhu s ohledem na výši uložených pokut zlepšovala. Některá řízení se podle něj táhnou měsíce i roky, než jsou pravomocně ukončena. Do výsledků z loňska tak podle něj zasáhla zjištění, která inspekce odhalila i v roce 2016.

Inspekce například ještě nevymohla pokuty od obchodních řetězců, které prodávaly med od firmy Včelpo s obsahem antibiotik, řekl Klanica na dotaz ČTK. Podle ředitele používají řetězce všechny možné opravné prostředky, aby pokuty nemusely platit. Například řetězec Kaufland loni v dubnu uspěl u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností proti rozhodnutí SZPI. Bránil se pokutě 300.000 korun, kterou mu uložil královéhradecký inspektorát za prodej medu od Včelpa. Ze zveřejněného rozhodnutí soudu vyplývá, že SZPI uložila za prakticky stejný prohřešek pět pokut v celkové výši téměř 5,1 milionu korun. Podle soudu však měla spojit řízení do jednoho a uložit pouze jednu pokutu.

Medy s antibiotiky od Včelpa vyústily v roce 2015 ve velkou kauzu. Ukázalo se, že dosud nezjištěný pachatel přimíchával do českého medu ukrajinský. V Evropské unii je přitom léčení včel antibiotiky zakázané. Milionové pokuty dostal jak výrobce, tak prodejci medu.

Největší chybovost mají dlouhodobě potraviny ze zemí mimo Evropskou unii, menší pak evropské potraviny a nejmenší české. Takřka nulová pochybení jsou u potravin, které nesou značku Klasa nebo Regionální potravina. U Klasy se loni nenašla žádná chyba, u Regionální potraviny tři. Klanica uvedl, že prohřešky nebyly tak závažné, aby potravina o značku přišla.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) před časem mluvil o tom, že by se měl vytvořit silný úřad pro potraviny, aby se kontrola netříštila mezi Státní veterinární správu, SZPI a hygienické úřady. Nyní se však stát podle ministrova dnešního vyjádření spíše soustředí na samotné kontroly než na změnu administrativních podmínek. I tak by podle něj vytvoření samostatného úřadu bylo ideálním řešením.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď