SŽ má podle soudu zaplatit ČEZ přes 1,5 mld. Kč za neodebranou elektřinu

foto Sídlo společnosti ČEZ v Praze - ilustrační foto.

Praha - Správa železnic má podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit 858 milionů korun energetické společnosti ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky za přibližně 700 milionů korun. O rozhodnutí soudu dnes informovaly Hospodářské noviny (HN). Správa železnic se může proti verdiktu odvolat. Příští měsíc by měl navíc soud rozhodovat i o obdobné sumě za rok 2010.

"Obecnými předpoklady odpovědnosti za škodu je protiprávní jednání, spočívající v porušení nějaké povinnosti ze závazkového vztahu, vznik škody a příčinná souvislost. Všechny tyto podmínky byly splněny,“ konstatovala podle HN soudkyně Jana Přibylová s poukazem na dřívější názor Vrchního soudu v Praze a Nejvyššího soudu.

Spor má kořeny ve smlouvě z roku 2008, v níž si tehdejší Správa železniční dopravní cesty objednala u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ elektřinu pro železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. Správa následně odebrala a zaplatila pouze menší část z původně dohodnutého objemu energie s odůvodněním, že nemohla po změně zákona zabránit dopravcům v nákupu elektřiny přímo.

ČEZ Prodej se následně obrátil na soud a požadoval zaplatit přes 800 milionů korun. Částka pak narostla o úroky a překročila miliardu.

Justice v případu rozhodovala opakovaně, zprvu žalobě vyhověla a Správa železnic proto peníze zaplatila. Nejvyšší soud však rozsudek zrušil. Městský soud následně žalobu ČEZ Prodej zamítl, což potvrdil loni v květnu i vrchní soud. Proti tomu podal dovolání ČEZ a Nejvyšší soud znovu všechny dosavadní verdikty zrušil a případ vrátil k novému projednání. Městský soud tak ve třetím kole sporu rozhodl ve prospěch energetické firmy, Správa železnic se zatím před rozhodnutím, zda se odvolá, chce seznámit s jeho detaily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď