Syrský exil: V Ghútě byl spáchán další chemický útok

foto Záchranáři vyprošťují muže zraněného po dalších náletech syrské armády na povstalci ovládanou východní Ghútu u Damašku.

Damašek - Východní Ghúta se zřejmě stala terčem dalšího chemického útoku syrských vládních vojsk, čemuž nasvědčují desítky případů přidušených civilistů. Podle agentury AFP to dnes uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Ve středu večer podle SOHR ve východní Ghútě ve městech Hamúrija a Sakba byly u 60 lidí zaznamenány dýchací potíže.

Podle organizace útok spáchala vojska syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem. Syrská vláda však toto obvinění odmítá.

Lékaři na místě ošetřili nejméně 29 lidí, u kterých měli podezření, že byli vystaveni chlóru, uvedla Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS), charitativní organizace podporující chod nemocnic v Sýrii.

"V důsledku útoku chlórem pacienti ve východní Ghútě mají značné dýchací potíže," uvedla SAMS.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt tento poslední region v okolí Damašku ovládaný odpůrci vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida. V enklávě ale žije asi 400.000 lidí, z nichž drtivá většina trpí hladem a potřebuje lékařskou pomoc. Podle SOHR si bombardování východní Ghúty od 18. února vyžádalo přes 900 civilních obětí.

Novinář AFP v Hamúriji viděl desítky lidí, jak opouštějí podzemní úkryty a šplhají na střechu, aby se jim lépe dýchalo. Rodiče podle něj rovněž svlékali své kašlající potomky a snažili se z nich vodou smýt toxickou látku.

Podle SOHR se v uplynulých dnech zprávy o možných chemických útocích ve východní Ghútě objevily už dvakrát. Asad obvinění z páchání chemických útoků dál odmítá, zatímco Spojené státy a Francie pohrozily ráznou odpovědí, pokud se tyto činy potvrdí.

Ve východní Ghútě už přes 900 civilních obětí

Boje v syrské východní Ghútě si od 18. února vyžádaly životy 905 civilistů, včetně 188 dětí. Podle agentury AFP o tom dnes informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která boje v Sýrii dlouhodobě sleduje. Organizace Lékaři bez hranic tvrdí, že mrtvých je už 1000.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt tento poslední region v okolí Damašku, který mají pod kontrolou odpůrci vlády a radikální skupiny, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Enklávu, kde žije na 400.000 lidí, syrská armáda obléhá od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hladem a potřebuje lékařskou pomoc.

OSN oznámila, že ze tří velkých měst východní Ghúty, a to z Misráby, Hamúríje a Mudajry, kde v prosinci žilo ještě 50.000 lidí, odešli kvůli bojům všichni obyvatelé. Přemístili se ale v rámci Ghúty, neodešli do vládou kontrolovaných částí Sýrie.

Nejnovější nálety na městečko Zamalka si podle SOHR dnes vyžádaly životy sedmi civilistů. Podle středečního sdělení organizace mají vládní vojska pod kontrolou už téměř polovinu enklávy.

Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní; její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.

První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit.

Další humanitární pomoc měla do východní Ghúty dorazit dnes. Příjezd konvoje však podle sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) musel být odložen v důsledku pokračujících bojů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 15:00 30°C

Celá předpověď