Syrský exil: Boje v Afrínu a Ghútě mají přes 100 civilních obětí

foto Příslušník syrské armády během ofenzívy v oblasti východní Ghúty.

Damašek - Nejnovější boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku a v severosyrském Afrínu si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly více než 100 životů mezi civilisty. Z obou lokalit mezitím prchají desetitisíce lidí, počty uváděné OSN, syrskou vládou a syrským exilem se však různí. Syrská armáda dnes podle šíitského hnutí Hizballáh ve východní Ghútě dobyla město Džisrín, kde dosud působila povstalecká skupina Fajlak ar-Rahman.

"Syrská armáda pokračuje v operacích ve východní Ghútě a získala kontrolu nad městem Džisrín," uvedlo tiskové středisko Hizballáhu. Vojska se tak blíží k městu Sakba z východu, severu a jihu, což přimělo opoziční síly posunout se na západ.

Z východní Ghúty a severosyrské oblasti Afrín, v němž leží stejnojmenné město, dnes prchaly tisíce civilistů, zatímco boje spějí do rozhodující fáze. Při nejnovějších střetech v obou lokalitách přišlo podle SOHR o život více než 100 civilistů.

Ve východní Ghútě při bombardování města Kafr Batna zahynulo 64 lidí a při bombardování města Sakba jich přišlo o život 12. Při útoku na Kafr Batna režim podle syrského exilu kromě běžných náloží použil kazetové bomby a látku podobnou napalmu. Na fotografiích z místa jsou před obchody vyskládaná spálená těla přikrytá prostěradly. Podle syrsko-americké zdravotnické nadace byl útok namířen na trh, kde civilisté kupovali pečivo a zeleninu, a na obydlenou oblast. Mnoho civilistů muselo podle nadace být ošetřeno kvůli těžkým popáleninám.

Turecké ostřelování a bombardování města Afrín si mezitím podle SOHR vyžádalo 27 lidských životů. V Afrínu turecká armáda od 20. ledna bojuje proti kurdským milicím YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). V bojích podle SOHR zahynuly už stovky civilistů a podle dnešního sdělení úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo 48.000 lidí přinuceno opustit své domovy. Dnes turecké letouny na Afrín svrhly letáky v arabštině a kurdštině vyzývající civilisty, aby se drželi mimo pozice YPG.

Východní Ghúta, kde operují povstalci a radikálové, je od 18. února terčem soustředěného bombardování syrskými vládními vojsky. Při náletech už přišlo o život více než 1300 civilistů a dalších 5000 osob bylo zraněno. SOHR ve čtvrtek uvedla, že z východní Ghúty odešlo přes 20.000 lidí. Syrský velvyslanec při OSN však tvrdí, že humanitární koridory k evakuaci civilistů, které otevřela vládní vojska společně s ruskými spojenci, využil dvojnásobný počet lidí. Podle nejnovějších odhadů OCHA se počet prchajících civilistů pohybuje kolem 12.000 až 16.000.

Dnes syrská armáda vyzvala civilisty v Ghútě, aby opustili povstalci ovládané oblasti, a zároveň oznámila, že dobyla z rukou povstalců už 70 procent enklávy. Hlavní povstalecká skupina Fajlak ar-Rahman se dnes odmítla vzdát a enklávu opustit, jak po ní prostřednictvím OSN požadovalo Rusko.

Rada bezpečnosti OSN mezitím opět všechny aktéry v konfliktu vyzvala k respektování její rezoluce z 24. února o 30denním příměří v Sýrii a zopakovala, že konflikt má pouze politické řešení v podobě nové ústavy a vyhlášení řádných voleb. OSN rovněž vyzvala k respektování mezinárodního humanitárního práva o ochraně civilistů.

V polovině února zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura prohlásil, že Sýrie se v důsledku nejnovějších ofenziv ocitla v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap sedmiletého konfliktu. Válka si dosud vyžádala 450.000 obětí na životech a polovina předválečné populace byla vysídlena.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď