Syrská opozice chce v Ženevě vyjednat dohodu o odstoupení Asada

foto Syrský prezident Bašár Asad

Ženeva - Syrská opozice chce v mírových rozhovorech v Ženevě dosáhnout dohody o odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Hovořit si o tom přeje přímo s jeho vyjednavači, řekl lídr opoziční delegace Násir Harírí. Asad z funkce odejít odmítá.

Harírí by také uvítal, kdyby Rusko jako spojenec syrské vlády přimělo Asadův režim k rozhovorům o politických změnách. Jejich součástí by podle něj měla být nová ústava a svobodné volby, s čímž počítají i plány OSN.

"Zdůrazňujeme, že naším cílem jsou politické změny, které docílí odchodu Asada hned na začátku," prohlásil Harírí na tiskové konferenci v Ženevě. Ta se konala před rozhovory pod záštitou OSN, které budou zahájeny v úterý.

Zásadní posun v nejnovějších rokováních se ale podle agentury Reuters jeví jako nepravděpodobný. Průlom nepřineslo ani předchozích sedm kol jednání. Zatímco Asad se nadále konflikt v Sýrii snaží vyhrát vojensky, opozice trvá na jeho odstoupení. Právě na tomto sporu ztroskotala řada dosavadních diplomatických rozhovorů.

Vládní delegace vedená syrským zástupcem v OSN Bašárem Džafarím se do Ženevy zatím nedostavila. Není jasné, zda dorazí v úterý, kdy se má se zástupci opozice setkat zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Syrská občanská válka trvá už sedmým rokem a zemřelo při ní několik set tisíc lidí. Konflikt rovněž způsobil nejhorší uprchlickou krizi na světě, během níž své domovy bylo nuceno opustit kolem 11 milionů osob.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď