Sýrie označila útok Západu za porušení mezinárodního práva

foto Syrský voják se zbraní při demonstraci po vojenském útoku USA, Francie a Británie. V Damašku jsou v ulicích stovky Syřanů.

Damašek - Syrské státní sdělovací prostředky dnes označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii. Státní média oznámila, že západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle nich odkloněny, zraněni byli tři civilisté. Úřad syrského prezidenta zveřejnil video, na němž Bašár Asad přichází do úřadu pár hodin po útoku. "Ráno nezdolnosti" hlásá doprovodný titulek videa, prezident v něm nemluví, oznámila agentura Reuters.

Syrské ministerstvo zahraničí podle agentury SANA ujistilo, že syrská armáda je odhodlána "obnovit bezpečnost a stabilitu ve všech koutech" země. Západní útok "v žádném případě" neovlivní odhodlání syrské armády pokračovat v boji proti radikálům, řeklo ministerstvo. "Tato agrese jen rozdmýchá napětí ve světě" a ohrožuje světovou bezpečnost, uvedlo podle citací v domácích médiích.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi". Válka USA proti Sýrii, lidem v regionu a "hnutím odporu" nedosáhne svých cílů, prohlásil Hizballáh ve své televizi Al-Manar.

Podle nejmenovaného činitele syrského režimu západní státy odpálily na Sýrii asi 30 raket, z nichž zhruba třetinu protivzdušná obrana sestřelila. Vojenská sídla, která byla dnes zasažena, byla včas evakuována před několika dny po ruském varování. Sýrii se prý podařilo vojenský úder "absorbovat". Jiný syrský zdroj řekl, že pokud šlo o jednorázový útok, pak bude mít jen omezené dopady.

Podle očitých svědků citovaných agenturou AP otřásly výbuchy okraji syrské metropole Damašku. Východně od metropole byl vidět obrovský požár. Reportér AP v Damašku informoval, že při útocích zoranžovělo nebe.

Syrské média také oznámila, že syrská protivzdušná obrana sestřelila 13 raket jižně od Damašku. Po skončení útoků a poté, co opět nastala tma, vyjely podle AP do ulic města vozidla s reproduktory a pouštěla naplno nacionalistické písně.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byla zasažena tři výzkumná střediska - dvě v Damašku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů elitních syrských sil v oblasti metropole.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď