Sydney zahalil zatím nejhustší dým z nedalekých lesních požárů

foto Klokan utíká před požárem v Mangrove Mountain, severně od Sydney.

Sydney - Australské velkoměsto Sydney dnes zahalil zatím nejhustší oblak kouře od začátku lesních požárů, které nedaleko vypukly před několika týdny. Kvůli snížené viditelnosti úřady přerušily provoz lodí ve městě a letadla na místním mezinárodním letišti nabírají zpoždění. Znečištění vzduchu až 11krát překračuje hodnoty, které jsou považovány ještě za bezpečné, informoval zpravodajský server BBC.

Fotogalerie

Zdravotníci vybízejí obyvatele města, aby pokud možno zůstávali v budovách a omezili pobyt venku. Řada lidí na ulicích nosí obličejové masky. Školy o přestávkách nepouštějí žáky z budovy a město uzavřelo všechna svá venkovní zařízení. Odbory vyzvaly všechny zaměstnance, kteří pracují venku, aby vyhledali bezpečné útočiště uvnitř.

Koncentrace kouře ve vzduchu je tak vysoká, že dým pronikající do budov spustil požární poplach na letišti, na univerzitách i v mnohých kancelářských budovách. Do nemocnic v poslední době přichází až o 25 procent více pacientů než obvykle, mnozí si stěžují na potíže s dýcháním.

Nejbližší požáry se nyní nacházejí necelou hodinu cesty autem od hranic Sydney, nejlidnatějšího města Austrálie.

Lesní požáry jsou v Austrálii v létě obvyklé, nicméně letos přišly nevídaně brzy a s výjimečnou intenzitou. Ve státech Nový Jižní Wales, Victoria a Queensland na východě země je nyní přes 100 ohnisek. Živel už zavinil smrt nejméně šesti lidí a zničil přes 700 domovů. Jen v Novém Jižním Walesu shořelo na 10.000 metrů čtverečních porostu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď