Švýcarští fotbalisté zahájili boj o Euro výhrou v Gruzii

foto Logo pro fotbalové EURO 2020.

Tbilisi - Fotbalisté Švýcarska vstoupili do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 výhrou 2:0 v Gruzii. Domácí svěřenci slovenského trenéra Vladimíra Weisse favoritovi skupiny D dlouho odolávali a osmý tým žebříčku FIFA rozhodl až po změně stran. Na startu kvalifikačních bojů nezaváhaly ani další favorizované týmy Španělska či Itálie.

V Tbilisi se v 57. minutě nejprve prosadil umístěnou střelou Zuber. Záložník Stuttgartu navázal na střeleckou formu z klubu, za který dal pět gólů v posledních pěti utkáních. Pojistku přidal deset minut před koncem Zakaria.

Ve skupině F Švédové porazili Rumunsko 2:1. Už v prvním poločase se před bránou prosadil Quaison a následně zvýšil střelou z první Claesson. Rumuni, za které odehrál celý zápas záložník či obránce pražské Sparty Alexandru Chipciu, snížili v 58. minutě po Keseruově hlavičce. Čtvrtfinalista mistrovství světa v Rusku vrátil soupeři porážku z přátelského utkání z loňského března.

Stejným výsledkem Španělé porazili Norsko. Ve Valencii poslal domácí favority do vedení útočník místních "Netopýrů" Rodrigo, Seveřané ale vyrovnali díky proměněné penaltě Kinga. V 71. minutě ale rozhodl rovněž z pokutového kopu dloubáčkem doprostřed brány kapitán Ramos.

Také Malta porazila Faerské ostrovy 2:1. Domácí výhru uhájili i v oslabení a zvítězili v soutěžním utkání po téměř šesti letech. Hosté mohli vyrovnat po hodině hry, kdy byl vyloučen za hru rukou ve vápně Agius, Olsen ale penaltu neproměnil. Z pokutového kopu naopak zajistil tři body svému týmu na druhé straně Borg, Thomsen už jen v nastavení snížil.

Bosenský kapitán Edin Džeko odehrál stý reprezentační zápas a jubileum oslavil také domácí výhrou 2:1 nad Arménií ve skupině J. Bývalý hráč Manchesteru City, Wolfsburgu nebo Teplic nastřílel v národním týmu 55 branek, tentokrát se ale prosadili spoluhráči Krunič a Miloševič. Celé utkání odehrál levý obránce pražské Sparty Eldar Čivič.

Uspěli i další favorité skupiny. Řecko porazilo 2:0 Lichtenštejnsko a Itálie vyhrála doma také 2:0 nad Finskem. Druhou branku Squadry Azzurry vstřelil devatenáctiletý útočník Moise Kean, který se stal prvním hráčem narozeným po roce 2000, který skóroval za italskou reprezentaci.