Švýcar Feuz se konečně dočkal triumfu ve sjezdu v Kitzbühelu

foto Švýcar Beat Feuz poprvé v kariéře vyhrál slavný sjezd Světového poháru v Kitzbühelu.

Kitzbühel (Rakousko) - Švýcar Beat Feuz poprvé v kariéře vyhrál slavný sjezd Světového poháru v Kitzbühelu. Třiatřicetiletý lyžař se vítězství na legendárním Hahnenkammu, kde se dnes kvůli pádům a silnému větru málem nepodařilo závod alespoň v omezeném rozsahu dokončit, dočkal po sérii čtyř druhých míst v posledních šesti letech.

Feuz si pro první vítězství v sezoně dojel časem 1:53,77, ale dlouho to vypadalo, že ani letos se vítězství na slavné sjezdovce Streif nedočká. Důvodem byl silný vítr, kvůli kterému byl závod zhruba v polovině na čtyřicet minut přerušen a nebylo daleko od jeho zrušení.

Protože v cíli bylo v tu chvíli jen třiadvacet lyžařů, nebyly by započítány výsledky. Nakonec se ale přeci jen pokračovalo a po dojetí sedmi závodníků potřebných k uznání výsledků byl sjezd v Kitbühelu předčasně ukončen a Feuz byl vyhlášen vítězem.

Švýcarský reprezentant zvítězil s náskokem 16 setin před obhájcem loňského prvenství Matthiasem Mayerem z Rakouska, který se díky druhé příčce posunul do čela průběžného pořadí sjezdařů. Třetí skončil se ztrátou 56 setin Dominik Paris z Itálie.

Nejlepší sjezdař posledních tří sezon Světového poháru Feuz se prvního vítězství v Kitzbühelu dočkal při jubilejním 500. sjezdu na Hahnenkammu. Dlouho tu měl smůlu, stříbrnou pozici obsadil v posledních třech letech a také v roce 2016.

V průběžném hodnocení Světového poháru sjezdařů se Feuz se ziskem 226 bodů posunul na druhé místo, vede Mayer s 238 body. Na třetí příčku klesl Nor Aleksander Aamodt Kilde, který si v minulý týden při tréninku poranil koleno a sezona pro něj skončila.

Švýcar Urs Kryenbühl utrpěl při dnešním hrozivém ve sjezdu vážná zranění. Podle informací národního svazu má otřes mozku, zlomeninu pravé klíční kosti a přetrhl si vazy v pravém koleni. Šestadvacetiletý lyžař ztratil na cílovém skoku v rychlosti 145 kilometrů v hodině kontrolu a hlavou napřed dopadl tvrdě na sjezdovku. Po karambolu byl v bezvědomí, ještě před odletem vrtulníkem do nemocnice se ale probral a se záchranáři komunikoval.

Několik lyžařů včetně vítězného Feuze po dnešním sjezdu vyzvalo mezinárodní federaci FIS, aby před dalšími závody skok nechala upravit. V Kitzbühelu je v sobotu na programu další sjezd, v neděli se pojede super-G.

Na cílový skok na Hahnenkammu nemá dobré vzpomínky ani český lyžař Ondřej Bank, jenž tu v roce 2008 v tréninku rovněž dlouhý let neustál a kvůli zlomenině holenní a lýtkové kosti pravé nohy pak rok a půl nejezdil. Ve stejném roce tu v závodu podobně jako Kryenbühl spadl Američan Scott Macartney a o rok později Švýcar Daniel Albrecht. Oba utrpěli velmi vážná zranění hlavy.

Ošklivý pád výš na trati dnes potkal Ryana Cochrana-Siegleho. Američan, jenž si v prosinci připsal v Itálii první výhru v SP v kariéře, vyletěl z trati do ochranných sítí a rovněž musel vrtulníkem do nemocnice. Podle zástupců amerického týmu má menší frakturu krčního obratle. "Jinak je naštěstí v pořádku. Odpočívá v hotelu, zbytek soutěžního víkendu ale vynechá," napsali na twitteru.

Výsledky SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:53,77, 2. Mayer (Rak.) -0,16, 3. Paris (It.) -0,56, 4. Clarey (Fr.) -0,89, 5. Sander (Něm.) -0,95, 6. Janka (Švýc.) -1,37, 7. Bailet (Fr.) -1,50, 8. Baumann (Něm.) -1,51, 9. Kriechmayr (Rak.) -1,62, 10. Allegre (Fr.) -1,64.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 8 závodů): 1. Mayer 238, 2. Feuz 226, 3. Kilde (Nor.) 190, 4. Paris 152, 5. Clarey 137, 6. Cochran-Siegle (USA) 136.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 778, 2. Kilde 560, 3. Odermatt (Švýc.) 501, 4. Schwarz (Rak.) 466, 5. Zubčič (Chorv.) 462, 6. Meillard (Švýc.) 428.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď