Svržená barmská vůdkyně Su Ťij byla odsouzena k pěti rokům vězení

foto Ilustrační foto - Svržená šefka barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij na snímku ze 17. prosince 2019.

Neipyijto - Soud v Barmě, kde vládne vojenská junta, dnes shledal svrženou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vinnou z korupce a odsoudil ji k pětiletému vězení. Informovala o tom agentura AP. Jde o první rozsudek v protikorupčním procesu proti Su Ťij, která si už ale odpykává šestiletý trest za jiné kauzy. Podle mluvčího junty zůstává Su Ťij v domácím vězení. Nový rozsudek odsoudila Evropská unie i jednotlivé země včetně Česka.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, kterou armáda svrhla v loňském převratu, odmítá obvinění, že přijala úplatky v podobě 600.000 dolarů a 11,4 kilogramu zlata od svého někdejšího politického kolegy a šéfa vlády oblasti, která zahrnuje největší barmské město Rangún.

Soudní jednání se konalo v barmské metropoli Neipyijtu za zavřenými dveřmi a šestasedmdesátiletá politička se ho, stejně jako předchozích soudních stání, osobně zúčastnila. Podle zdroje agentury Reuters soudce dnes vynesl rozsudek krátce po začátku jednání, aniž rozhodnutí soudu jakkoli zdůvodnil. Su Ťij řekla, že se proti verdiktu odvolá.

Mluvčí šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella proces označila za politicky motivovaný, za "další etapu rozkladu právního státu a nové, do očí bijící porušení lidských práv v Barmě". "Znovu vyzýváme k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech politických vězňů a všech lidí svévolně zadržených po převratu," sdělila mluvčí.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský se k rozsudku vyjádřil kriticky na twitteru. "Vojenský režim musí propustit všechny politické vězně, vést konstruktivní dialog a vrátit se k demokratickému procesu v zemi. Česko stojí při lidu Myanmaru," napsal s použitím dalšího názvu pro Barmu.

Francie s "největší rozhodností rozsudek vynesený ve svévolném soudním procesu" kritizovala. "Toto rozhodnutí je nový pokus vojenské junty ohrozit v rozporu s vůlí vyjádřenou barmským národem legitimitu demokraticky zvolených představitelů. Jde o další projev pohrdání základními principy právního státu, jak to junta činí od převratu z 1. února 2021," sdělila mluvčí francouzské diplomacie.

Malajsijský ministr zahraničí Saifuddin Abdullah sdělil, že je rozsudkem znepokojen. Vyslovil se pro "dodržení základních principů lidských práv a spravedlnosti".

Stoupenci Su Ťij a nezávislí právní experti považují proces za vykonstruovaný a označují jej za pokus junty ospravedlnit převrat a zabránit demokraticky zvolené političce v návratu do veřejného života. Její Národní liga pro demokracii (NLD) vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Vedení armády tehdy odůvodnilo převrat tím, že volby byly zmanipulované; to ale nezávislí volební pozorovatelé nepotvrdili. Krok vojáků vyvolal masové demonstrace, které armáda krvavě potlačila; podle dostupných informací bylo v zemi zabito více než 1800 lidí.

"Dny Su Ťij jako svobodné ženy jsou sečteny. Barmská junta a samozvané soudy se rozhodly uvěznit Su Ťij na dobu, který se vzhledem k jejímu pokročilému věku může rovnat doživotí," uvedl zástupce šéfa asijské pobočky mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson. "Zničit demokracii v Barmě znamená zbavit se Su Ťij a junta neponechává nic náhodě," dodal.

Su Ťij již byla odsouzena k šesti letům vězení v jiných případech a čelí dalším deseti obviněním z korupce. V případě odsouzení i v ostatních případech by podle agentury AP mohla dostat trest přesahující 100 let vězení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď