Svoboda médií je na Balkáně dle pozorovatelů v rostoucím ohrožení

foto Mikrofony novinářů připravené na tiskovou konferenci. Ilustrační foto.

Sarajevo - Více než třetina útoků na svobodu projevu novinářů z let 2018 a 2019 se udála na Balkáně, přičemž za polovinou z nich stály přímo místní vlády. S odkazem na sdělení generálního tajemníka Evropského svazu novinářů Ricarda Gutierreze o tom informovala agentura Reuters. Útoků na novináře přitom podle něj stále přibývá.

"Svoboda médií je na ústupu všude v Evropě, ale situace v tomto regionu (na Balkáně) je horší, než kdekoliv jinde," uvedl Gutierrez ve středu na závěr dvoudenní konference pořádané Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Sarajevu. Řada novinářů z Albánie, Turecka, Bosny, Makedonie či Srbska na ní hovořila o strastech výkonu jejich povolání.

Více než třetina ze 79 útoků na svobodu projevu novinářů zaznamenaných v Evropě se udála právě na Balkáně. Podle Gutierezze přitom ohrožení novinářské práce začíná u politiků, kteří hovoří o žurnalistech způsobem podněcujícím násilnosti.

Část viny podle něj leží také na místních soudech, které prošetřují stížnosti podané novináři příliš pomalu, nebo se jimi vůbec nezabývají. Mnoho útoků na žurnalisty přitom souvisí s jejich prací při odkrývání korupčních afér.

Štefica Galićová, editorka bosenského nezávislého zpravodajského portálu tacno.net, na konferenci uvedla, že byla kvůli své práci několikrát fyzicky napadena, nicméně soudy všechny její žaloby proti útočníkům zamítly. "Nehledě na to, jak moc bojuji, všechny bitvy prohrávám," řekla Galićová. "Budu nadále pracovat, nikoho se nebojím," dodala.

Náměstek britského ministra zahraničí Tariq Ahmad na konferenci slíbil, že Spojené království poskytne na podporu nezávislých médií na západním Balkánu deset milionů liber (téměř 288 milionů korun). Ochrana místních novinářů je podle jeho slov pro Británii prioritou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď