Státníci si připomněli konec války, vyzývali k míru a spolupráci

foto Zleva americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Francie Emmanuel Macron.

Paříž - V Paříži u Vítězného oblouku se za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zhruba osmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého ministerského předsedy Andreje Babiše uskutečnila vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války. Na pietu odpoledne navázalo Pařížské mírové fórum, které zahájil francouzský prezident a jehož prvním řečníkem byla německá kancléřka Angela Merkelová. V Paříži panovala přísná bezpečnostní opatření, i přesto se ale do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo proniknout třem aktivistkám hnutí Femen.

Fotogalerie

Macrona u Vítězného oblouku přivítal francouzský premiér Édouard Philippe a francouzští vojenští činitelé. Prezident následně vzdal hold praporům a ceremonie pokračovala přehlídkou jednotek a sérií vojenských poct včetně čtení jmen vojáků, kteří v uplynulém roce padli za Francii. Minutu ticha pak ukončila francouzská hymna Marseillaisa v podání francouzského armádního hudebního tělesa.

Francouzský prezident Emmanuel Macron. V následném projevu Macron varoval před křehkostí míru a před nebezpečím nacionalismu, který označil za přímý protiklad vlastenectví. "Stopy této války nikdy nezmizely," řekl Macron. "Staří démoni se opět probouzejí," dodal. Podle Macrona musejí světoví předáci za mír bojovat společně, neboť násilí a uzavření se do sebe není řešením.

Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekonala. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát aktu "příliš vojenský" ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany.

Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin. Původně se předpokládalo, že se v Paříži sejdou ke krátké schůzce, což se ale nakonec nestalo. Následně Putin potvrdil, že s Trumpem alespoň hovořil, a konverzaci označil za dobrou. Summit obou vůdců by se měl uskutečnit na okraj schůzky G20 v Argentině na přelomu listopadu a prosince.

Francouzští policisté chytají aktivistku hnutí Femen, která pronikla ke koloně amerického prezidenta Donalda Trumpa. Během vzpomínkových ceremonií panovala v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost desítek zahraničních státníků dohlíželo na 10.000 policistů, nasazena byla i armáda. Přesto se do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo přes uzávěru proniknout třem aktivistkám hnutí Femen. Podle agentury AP měla jedna z nich na obnažených ňadrech nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela "fake peace makers" (falešní mírotvorci).

Proti návštěvě Trumpa protestovalo v Paříži asi 1500 osob. Podle policejních zdrojů protestní shromáždění proběhlo v klidu a nebyl hlášen žádný incident.

Německá kancléřka Merkelová na mírovém fóru, které začalo po společném obědě státníků v Elysejském paláci, vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. Mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat, dodala s tím, že "není možné jen stát opodál a dívat se", jak ve světě zuří množství konfliktů. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii.

Třídenní mírovou konferenci zahájil Macron. Ten mimo jiné prohlásil, že světová stabilita je nyní ohrožena nacionalismem, rasismem, antisemitismem a extremismem a rovněž i ekonomickými problémy a potížemi souvisejícími s životním prostředím a migrací. Setkání 84 světových vůdců během oslav 100. výročí konce první světové války Macron označil "za historický okamžik".

Český premiér Babiš dnešní ceremonii v Paříži využil i ke krátkému rozhovoru s Trumpem. Ten podle Babiše ocenil české obyvatele. Během svého vystoupení na mírovém fóru Babiš zdůraznil roli Evropské unie jako jedinečného mírového projektu. Zároveň zmínil nutnost zamyslet se nad fungováním OSN zejména s ohledem na náklady vynakládané na zbrojení, uvedl úřad vlády v prohlášení. Náklady na zbrojení by podle Babiše mohly být z části použity na pomoc lidem.

Jak Babiš po svém vystoupení řekl novinářům, za hlavního nepřítele míru považuje terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a místo výcviku cizích vojáků zapojit české vojsko opět do bojových misí. "Chápu, že politicky je to citlivé," řekl premiér o své úvaze. "Je to můj názor, budu se o to zajímat, dává mi to logiku," poznamenal.

Trump na mírovou konferenci nedorazil a namísto toho odjel uctít památku padlých vojáků. "Je naší povinností chránit civilizaci, kterou oni bránili, a ochránit mír, kvůli kterému před sto lety ušlechtile položili svůj život," uvedl Trump během návštěvy hřbitova na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď