Světové operní hvězdy vystoupí příští rok v Brně v opeře Harmonie planet

foto Ilustrační foto - Zkouška před premiérou koncertního provedení opery Leoše Janáčka Věc Makropulos, 9. září 2022, Praha. Operní pěvec Adam Plachetka.

Brno - Po 300 letech od premiéry ve Znojmě ožije příští rok v Besedním domě v Brně opera Antonia Caldary Harmonie planet, ve které se představí operní hvězdy jako Valer Sabadus, Andreas Scholl nebo Adam Plachetka. Dílo v podání souboru Czech Ensemble Baroque nastuduje a bude řídit dirigent Roman Válek. Novinářům řekl, že je to u souboru jeden z nejvýznamnějších projektů, co se týče věhlasu sólistů.

Koncert bude vrcholem 11. ročníku brněnského cyklu "Bacha na Mozarta!". Koncertní provedení opery bude v novodobé české premiéře. Hned po brněnské premiéře se koncert uskuteční 8. února v Praze ve Španělském sále a v létě ve třech termínech ve Znojmě v jízdárně Louckého kláštera, a to 20, 22. a 23. července.

V díle vystupuje sedm božstev jako symbol sedmi planet, a to Diana, Apollón, Venuše, Jupiter, Mars, Merkur a Saturn, kteří vzdávají hold císařovně Alžbětě Kristýně, manželce císaře Karla VI. Opera měla premiéru v roce 1723, když se Karel VI. vracel z Prahy, kde byl korunován českým králem. Cesta vedla přes Znojmo, kam se vydala i jeho manželka a kde se slavily její jmeniny. Pro tento účel zkomponoval císařský kapelník Caldara svou La concordia de' pianeti, která se hrála pod širým nebem. Pěvecké obsazení tehdy tvořili nejlepší pěvci té doby.

V Harmonii planet se i nyní představí několik světových hvězd. Apollóna ztvární Valer Sabadus. "Je jedním z nejobsazovanějších kontratenoristů na světě," uvedl Válek. Další světový kontratenorista Andreas Scholl, který pracoval se všemi významnými soubory a dirigenty zabývajícími se stylovou interpretací staré hudby, bude představovat Jupitera. "Náš nejúspěšnější operní pěvec Adam Plachetka, který má stálé angažmá ve vídeňské státní opeře a teď hostuje v New Yorku, ztvární Saturna," uvedla sbormistryně souboru Tereza Válková.

Mars bude nastupující hvězda světové scény Franko Klisovic, přední český tenorista Jaroslav Březina se představí jako Merkur, Hana Blažíková jako Diana a jako Venuše Dagmar Šašková. "Bude to zajímavé spojení světové i české špičky," poznamenal Válek.

Lístky jsou v předprodeji k dostání od 800 do 1700 korun podle sektoru a slev. Zájemci je mohou získat on-line nebo v Turistickém informačním centru města Brna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď