Světové ekonomické fórum v Davosu začalo výzvou ke spolupráci

foto Ozbrojený policista hlídkuje na střeše hotelu poblíž kongresového centra ve švýcarském Davosu, který hostí zasedání Světového ekonomického fóra.

Davos - Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu dnes začalo výzvou jeho zakladatele Klause Schwaba ke spolupráci. Informuje o tom agentura DPA. Davoského setkání, které se koná pod heslem Globalizace 4.0: Hledání globální architektury ve věku čtvrté průmyslové revoluce, se zúčastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity.

"Toto setkání posoudí stav světa," uvedl Schwab. "Nacházíme se na křižovatce pro historii lidstva, nyní musíme utvářet budoucnost," dodal. Prohlásil rovněž, že globalizace by se měla více soustředit na člověka. "V současnosti se v jistém směru nacházíme v boji mezi roboty a lidstvem. Nechceme se stát otroky nových technologií," řekl.

Účast na davoské konferenci přislíbili mezi zhruba 3000 ohlášených hostů například čínský viceprezident Wang Čchi-šan, německá kancléřka Angela Merkelová, japonský premiér Šinzó Abe nebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řada předních světových politiků však bude letos v alpském středisku chybět. Zejména kvůli aktuálním domácím problémům se zasedání nezúčastní americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo britská premiérka Theresa Mayová.

Ve čtvrtek a v pátek se konference v Davosu zúčastní i český premiér Andrej Babiš. Již dnes do Davosu míří česká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která se podle ministerstva setká například s předsedou Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Sumou Chakrabartim či nositelem Nobelovy ceny za ekonomii profesorem Christopherem Pissaridesem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď