Světová rekordmanka v hodu oštěpem Špotáková ukončila kariéru

foto Setkání s oštěpařkou Barborou Špotákovou, 9. září 2022, restaurace U Pinkasů, Praha.

Praha - Světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková ukončila profesionální kariéru. Posledním závodem jednačtyřicetileté atletky na vrcholné scéně bylo čtvrteční finále Diamantové ligy v Curychu, kde skončila pátá výkonem 59,08 metru.

Někdejší vícebojařka Špotáková se poprvé jako oštěpařka představila na mistrovství Evropy 2002 v Mnichově. Tam se letos už jako trojnásobná mistryně světa a majitelka dalších medailí z vrcholných akcí po dvaceti letech vrátila a v dramatickém finále vybojovala posledním pokusem bronz. Ten s ní oslavili i partner Lukáš a oba synové, devítiletý Janek a čtyřletý Darek.

"Každá pohádka má svůj konec a tahle pohádka má nádherný happy end," poznamenala Špotáková na setkání s novináři v restauraci u Pinkasů, kde slavila své medaile.

Triumfovala na olympijských hrách v Pekingu 2008 a Londýně 2012. V roce 2016 přidala na hrách v Riu de Janeiro bronz a po druhé mateřské pauze se chtěla loučit na olympiádě v Tokiu. Ta byla kvůli koronaviru o rok odložena a nakonec se konala v bublině bez diváků, takže Špotáková postrádala olympijskou atmosféru a vypadla v kvalifikaci.

Atletickou kariéru si o další rok prodloužila a bezprostředně po evropském úspěchu si nebyla jistá, jak se svou budoucností naloží. Nakonec se rozhodla pro odchod z vrcholné scény. V pokročilém sportovním věku už je pro ni příprava náročná. "Tělo už si stěžuje. Nějakou dobu mi nadává, že bych se k němu měla chovat líp," řekla. Trénink už byl bojem o to, aby se udržela zdravá. "Pořád se člověk hlídá, aby ho někde nepíchlo, už to není ta zábava. To říkal i Usain Bolt, když končil. Zjistila jsem, že už je pro mě větší zábava koukat na ty moje kluky, jak sportují, než když sportuju sama," svěřila se.

Ve čtvrtek v Curychu se jí při rozcvičení ozvala achilovka, takže nemohla podat maximální výkon. "Byla jsem naštvaná. Říkala jsem si, proč se mi to muselo stát před posledním závodem. Zase bez nohy 59 metrů docela jde," poznamenala. Do poslední chvíle se cítila jako závodnice. "Bylo to jako každý nepodařený závod. Já jsem furt stejná. Když neprodám maximum, tak jsem naštvaná. Každý normální člověk by byl spokojený, že se dostal na finále pro šest nejlepších, obzvlášť v mém věku. Ale bylo to úplně stejné naštvání jako vždycky. Nic víc," popisovala, jak prožívala čtvrteční mítink.

Soupeřky věděly, že končí. "Teď je to jiné, než dřív, kdy byla velká rivalita. Moc se neháže. Je nás tam taková grupa, ze které jedna může vylítnout. Objímaly jsme se a bylo to hezké. Jsme kamarádky napříč generacemi," pochvalovala si.

Prozradila, že se vítězstvím na Diamantové lize rozloučila s kariérou Američanka Kara Wingerová, která se v červenci díky světovému stříbru dočkala v 36 letech první medaile z vrcholné světové akce. "Je to moje dobrá kamarádka. Byly jsme spolu v úterý před Curychem na večeři. Tohle byl její rok a ona si to moc zaslouží," řekla Špotáková na její adresu.

Nyní se chystá věnovat rodině a pracovat na Dukle s mladými atlety. "Teď bych si chtěla hlavně odpočinout, protože takhle unavená jsem nebyla ani nepamatuju. Moji blízcí se o mě poslední závody už báli. Chtěla bych docela klid. Vždycky jsem byla člověk, který věci plánoval a dělal s rozmyslem. Musí to chvilku doznít. Všechno má nějakou setrvačnost," dodala.

Vizitka oštěpařky Barbory Špotákové

Datum a místo narození: 30. června 1981, Jablonec nad Nisou

Výška a váha: 182 cm, 80 kg

Klub/trenér: Dukla Praha/Jan Tylče (dříve Rudolf Černý a Jan Železný)

Největší úspěchy: dvojnásobná olympijská vítězka, trojnásobná mistryně světa, mistryně Evropy, držitelka světového rekordu (od září 2008 výkonem 72,28 m)

- OH (2-0-1): 2008 (Peking) a 2012 (Londýn) - zlato, 2016 (Rio de Janeiro) - bronz

- MS (3-1-0): 2007 (Ósaka), 2011 (Tegu) a 2017 (Londýn) - zlato, 2009 (Berlín) - stříbro

- ME (1-1-2): 2014 (Curych) - zlato, 2006 (Göteborg) - stříbro, 2010 (Barcelona) a 2022 (Mnichov) - bronz

Další úspěchy: 5x celková vítězka Diamantové ligy (2010, 2012, 2014-15, 2017)

Ocenění: 2x vítězka ankety o nejlepšího českého sportovce roku (2008, 2012); 9x vítězka domácí ankety Atlet roku (2007-12, 2014, 2016-17); držitelka státní Medaile za zásluhy (2012); držitelka Ceny Věry Čáslavské za mimořádný přínos pro sport žen (2017)

Rodina: svobodná, s přítelem Lukášem Novotným má syny Janka a Darka

Ostatní: co do počtu medailí nejúspěšnější oštěpařka všech dob; původně vícebojařka, na oštěp se začala specializovat na radu Jana Železného v roce 2002; český rekord poprvé překonala o čtyři roky později výkonem 66 metrů, postupně jej vylepšila ještě devětkrát; premiérovou medaili na velké akci vybojovala na ME 2006 v Göteborgu, kde skončila druhá; od té doby nevyšla naprázdno až do MS 2015; v Dukle se stala první ženou se smlouvou jako profesionální voják, má propůjčenou hodnost kapitána; po úspěšné olympijské obhajobě v Londýně 2012 kvůli těhotenství přerušila kariéru, k závodění se vrátila 113 dní po porodu v září 2013; v následujícím roce se pouze jednou neradovala z prvenství, ovládla Diamantovou ligu a díky titulu mistryně Evropy přidala do své sbírky poslední chybějící zlato; na začátku roku 2018 kvůli těhotenství podruhé přerušila kariéru, ale už pár měsíců po porodu se vrátila k plnému tréninku; na loňských OH pod pěti kruhy poprvé od premiéry v Aténách 2004 nepostoupila z kvalifikace; na srpnovém ME v Mnichově získala posledním pokusem bronz a díky jedenácté velké medaili (první po pěti letech) se stala nejstarší evropskou medailistkou v hodu oštěpem; vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, je též členem Národní rady pro sport za sportovce; jako své koníčky uvádí psy, zahradu a punkovou hudbu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď