Světová premiéra L-39NG na Dnech NATO v Ostravě

foto Testování prototypu letounu L-39 NG, 17. července 2019 v Odoleně Vodě. Na snímku je prototyp při pozemních vibračních zkouškách.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR zažijí světový veřejný debut nového českého letounu L-39NG od generálního partnera akce, společnosti Aero Vodochody AEROSPACE a.s.

Zatímco v předchozích letech se na akci představoval technologický demonstrátor nového stroje, označovaný jako L-39CW, letos se poprvé na veřejnosti ukáže finální produkt. Navíc v atraktivní podobě se zavěšenými zbraňovými systémy. Letoun L-39CW bude sloužit jako jeho doprovod pro přílet na mošnovské letiště.

„Letoun L-39NG symbolizuje budoucnost českého leteckého průmyslu a jeho veřejné představení je pro Dny NATO velice prestižní záležitostí,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda pořadatelské organizace Jagello 2000.

Letoun L-39NG by měly v brzké budoucnosti zařadit do své výzbroje české vzdušné síly. Vychází z konstrukce původního L-39 Albatros, avšak za použití moderních, kompozitních materiálů. Stejně jako jeho předchůdce i nová generace plní primárně funkci cvičného letounu. Sekundárně se dá L-39NG využít k plnění bitevních úkolů v konfliktech nižší intenzity. Vystavovaný model bude vybaven maketami protiletadlových střel Sidewinder nebo pumou Mk.82.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. S vlastními letouny je Aero stálým partnerem mnoha armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaných letounů L-39 a zejména díky svému novému L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

The world premiere of L-39NG at NATO Days in Ostrava

NATO Days in Ostrava & Czech Air Force Days will experience the world public debut of the new Czech L-39NG aircraft from the general partner of the event, Aero Vodochody AEROSPACE a.s.

In previous years, the event featured a technology demonstrator of the new aircraft, known as the L-39CW, but this year for the first time the final product will be shown to the public, in addition, in an attractive form with mounted weapon systems. The L-39CW will then serve as its escort for arriving at the Mošnov airport.

“The L-39NG aircraft symbolizes the future of the Czech aviation industry and its public performance is a very prestigious occasion for NATO Days,” underlines Zbyněk Pavlačík, Chairman of Jagello 2000, main organizer.

"The cooperation of the Czech Air Force with the domestic aviation industry is of course very important, therefore I am pleased to see the L-39NG aircraft at the Czech Air Force Days. Besides, the L-39NG will be shortly introduced to the armament of the Czech Air Force,” says Petr Hromek, Commander of the Czech Air Force.

The aircraft Aero L-39NG is based on the design of the original L-39 Albatros, but with use of modern, composite materials. Like its predecessor, the new generation primarily fulfils the function of a training aircraft. However, the L-39NG can also be used to perform battle tasks in low-intensity conflicts. The aircraft can also be equipped with anti-aircraft missiles Sidewinder or bomb Mk.82.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď