Světová banka zhoršila odhad letošního růstu globální ekonomiky

foto Britské libry, americké dolary a bankovky dalších měn. Ilustrační foto.

Washington - Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu - z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.

"Pro řadu zemí bude obtížné vyhnout se hospodářské recesi," varoval v dnešní zprávě prezident SB David Malpass. Poukázal rovněž na značnou hrozbu stagflace, což je označení pro období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.

"Slabší růst kvůli slabým investicím pravděpodobně přetrvá po celé desetiletí ve většině světa," uvedl Malpass. "Existuje riziko, že inflace zůstane na zvýšené úrovni déle, než se předpokládalo," dodal.

V příštím roce banka očekává pouze nepatrné zrychlení růstu světové ekonomiky, a to na tři procenta. S tříprocentním růstem počítá i v roce 2024.

"Je pravděpodobné, že nás čeká několik let nadprůměrné inflace a podprůměrného hospodářského růstu, což by mohlo vést k destabilizaci ekonomik s nízkými a středními příjmy," uvedl Malpass. "Snížení rizika stagflace si vyžádá cílená a účinná opatření ze strany politiků po celém světě," dodal.

Světová banka nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta. V lednu přitom letošní růst HDP v zemích používajících euro odhadovala na 4,2 procenta. Hospodářský růst ve Spojených státech letos podle prognózy dosáhne rovněž 2,5 procenta, zatímco v lednu jej banka odhadovala na 3,7 procenta.

Světová banka rovněž předpověděla, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 8,9 procenta. V lednu počítala s jejím růstem, který tehdy odhadla na 2,4 procenta. Rusko se v důsledku útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí.

Banka předpokládá, že ruská ekonomika bude pokračovat v poklesu také v příštím roce, jeho tempo by však mělo zpomalit na dvě procenta. Na rok 2024 prognóza počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu, který by měl činit 2,2 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď