Světová banka představila plán reforem, chce zvýšit objem úvěrů

foto Britské libry, americké dolary a bankovky dalších měn. Ilustrační foto.

Washington - Světová banka (SB) představila dlouho očekávaný plán reforem, který počítá se zvýšením ročního objemu úvěrů poskytovaných zemím se středními příjmy na boj proti změnám klimatu a s dalšími globálními krizemi zhruba o pět miliard USD (108 miliard Kč). Zároveň má ochránit nejvyšší úvěrový rating banky, uvedla agentura Reuters.

Předpokládá se, že plán 12. dubna projedná v rámci jarního zasedání SB a Mezinárodního měnového fondu (MMF) Výbor pro rozvoj SB. Jednání o dalších opatřeních na zvýšení objemu úvěrů, včetně těch pro nejchudší země světa, budou pokračovat.

SB uvedla, že se musí vyvíjet v reakci na bezprecedentní souběh globálních krizí, který narušil postup v rozvoji a který ohrožuje lidi i planetu. Podle SB je naléhavě nutné přijmout opatření, aby bylo možné splnit cíl snížení chudoby a reagovat na další globální problémy, jako jsou změny klimatu, rizika pandemie a konflikty.

Světová banka odhaduje, že vlády rozvojových zemí a soukromý sektor budou muset do roku 2030 vynaložit na řešení klimatických změn, konfliktů a pandemií v průměru 2,4 bilionu USD ročně. To je zhruba šest procent hrubého domácího produktu (HDP) rozvojových zemí.

Spojené státy, které jsou největším akcionářem SB, na instituci tlačí, aby přijala razantnější opatření. Americká ministryně financí Janet Yellenová ve středu uvedla, že nástupce současného prezidenta SB Davida Malpasse bude mít za úkol urychlit pokrok v reformách. Malpass v únoru oznámil, že k 30. červnu opustí funkci. Jediným kandidátem na nového šéfa SB je americký podnikatel indického původu Ajay Banga, kterého navrhly Spojené státy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď