Svět i Venezuela zůstávají rozpolcené, kdo nyní vede zemi

foto Šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó.

Caracas/Brusel/Washington - První den se dvěma prezidenty dnes prožila Venezuela poté, co se vůdce opozice a předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó ve středu prohlásil úřadující hlavou státu. Dosavadní prezident Nicolás Maduro, který zahájil další funkční období 10. ledna, Guaidóův krok označil za pokus o státní převrat, což je postoj, který podle dnešního prohlášení ministra obrany Vladimira Padrina zastává také venezuelská armáda.

Fotogalerie

Už ve středu Guaidóův krok uznaly Spojené státy, k nimž se připojily některé další země amerického kontinentu; dnes Maduro pohrozil, že Venezuela v reakci na americké rozhodnutí uzavře své velvyslanectví a všechny konzuláty v USA. Představitelé řady evropských zemí i zástupci Evropské komise dnes venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament podpořili. Vyzvali také k novým volbám ve Venezuele. Výslovně ale šéfa parlamentu Guaidóa úřadujícím prezidentem neuznali.

Česká republika podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka podporuje snahu venezuelské opozice o návrat demokracie v jihoamerické zemi. Změna, která přinese obnovení hodnot právního státu, by měla být nenásilná, uvedl Petříček na twitteru a připomněl události z listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu v někdejším Československu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani dnes označil Madurův režim za nelegitimní, protože nezískal prezidentský úřad ve svobodných a čestných volbách. "Ve světle dramatických protestů ... a všeobecné nespokojenosti musí Maduro odejít," dodal Tajani.

Turecko, Sýrie, Rusko, Čína a Írán uznání Guaidóa hlavou Venezuely kritizovaly a vyjádřily podporu autoritářskému prezidentovi Madurovi. Ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu s Madurem vyslovil podporu "legálním venezuelským úřadům" a dodal, že podporuje mírové řešení venezuelských vnitřních rozporů.

Rusko dnes obvinilo Spojené státy, že se snaží uzurpovat moc ve Venezuele a varovalo před jakoukoli vojenskou intervencí. Washington je podle Moskvy zodpovědný za rozdmýchávání pouličních protestů ve Venezuele.

Papež František, který dnes zahájil návštěvu Panamy, se nepostavil ani na jednu stranu konfliktu. Podle Vatikánu papež vývoj ve Venezuele sleduje a podporuje "všechny snahy, které pomohou uchránit obyvatele od dalšího utrpení". Prohlášení vatikánského mluvčího Alessandra Gisottiho neuvedlo, zda papežský stát uznává nárok opozičního vůdce Guaidóa na úřad prozatímního prezidenta. Podle prohlášení se papež "modlí za oběti a všechen lid Venezuely".

Ulice venezuelské metropole Caracasu dnes zaplavily desetitisíce lidí demonstrujících proti stávajícímu prezidentovi Nicolási Madurovi. Guaidó se prohlásil úřadující hlavou země při středečních masových protivládních demonstracích poté, co už minulý týden parlament neuznal legitimitu nového Madurova mandátu. Protesty si podle nevládních organizací vyžádaly nejméně 26 obětí.

"Prezidentské volby ve Venezuele v roce 2018 nebyly svobodné... plně podporujeme demokraticky zvolené Národní shromáždění s Juanem Guaidóem v jeho čele," uvedl mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Také francouzský prezident Emmanuel Macron zopakoval, že Madurovo zvolení v roce 2018 nebylo legitimní. Na twitteru Macron španělsky a francouzsky ocenil "statečnost Venezuelanů, kteří požadují svobodu".

Generální tajemník OSN Antonio Guterres dnes vyzval k dialogu a zamezení eskalace konfliktu, což by podle něj byla "katastrofa" pro Venezuelany i pro ostatní obyvatele regionu.

Sýrie, Rusko a Čína Madurův režim podpořily a uznání Guaidóa prezidentem ze strany USA označily za "vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely". Syrské a ruské ministerstvo zahraničí ve svých prohlášeních také uvedly, že USA "porušily principy mezinárodního práva".

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zdůraznil, že Turecko je "proti převratům, ať se dějí kdekoli". Nejmenoval přitom Venezuelu, kde středeční události za převrat organizovaný z USA označil Maduro. Už dříve ale Erdogan podle svého mluvčího v telefonátu Madurovi vyjádřil podporu a dosavadního venezuelského prezidenta označil za "bratra".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď