Švédští hokejisté ovládli domácí turnaj EHT, Finy porazili 5:1

foto Švédské hokejové hry ve Stockholmu, součást Euro Hockey Tour, utkání Švédsko - Finsko. Vlevo Lukas Bengtsson ze Švéddska, vpravo Jere Karjalainen z Finska.

Stockholm - Švédští hokejisté ovládli po osmi letech domácí turnaj Euro Hockey Tour. Ve stockholmské hale Globen porazili Finsko 5:1 a i ve třetím utkání na Švédských hrách naplno bodovali. Češi skončili na turnaji druzí, v průběžném pořadí Euro Hockey Tour vedou díky lepšímu skóre před Švédskem.

Hráči Tre kronor položili základ k výhře nad severskými rivaly v úvodní třetině. Po 16 minutách vedli o tři branky. Nejprve se po dorážce trefil Linus Johansson, který oslavil premiérový zásah v reprezentaci. Druhý gól přidal v početní výhodě ranou z první Samuel Fagemo.

Devatenáctiletý útočník, který byl nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem na mistrovství světa dvacítek v Ostravě a Třinci na přelomu roku, skóroval i ve druhém reprezentačním utkání. Na 3:0 zvýšil z mezikruží Zaar.

Finové se vzpamatovali v závěru první třetiny, kdy snížil Joel Mustonen. Jenže domácí si v 37. minutě vzali tříbrankový náskok zpět. Přečíslení tři na dva zakončil Everberg.

Konečnou podobu skóre stanovil do prázdné branky při power play hostů Linus Johansson. Švédové oplatili Finům prosincovou porážku 1:5 z moskevského Channel One Cupu.

Švédsko - Finsko 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Linus Johansson, 9. Fagemo (Bengtsson, Nilsson), 16. Zaar (Strandberg, Pudas), 37. Everberg (Fagemo, Händemark), 59. Linus Johansson - 20. J. Mustonen (Koivisto, Melart). Rozhodčí: Naumov, Judakov (oba Rus.) - Persson, Jonsson (oba Švéd.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:0.

Sestavy:

Švédsko: Hellberg - Pudas, Tömmernes, Bengtsson, Lundberg, Lundkvist, Sellgren - Fagemo, Händemark, Everberg - C. Klingberg, O. Lindberg, Nilsson - Zaar, Strandberg, Bristed - Sylvegard, Linus Johansson, Bromé. Trenér: Johan Garpenlöv.

Finsko: Tuohimaa - Vittasmäki, Eronen, O. Manninen, Salo, Melart, Koivisto, Parikka, Honka - Maccelli, Lehterä, Karjalainen - Innala, Ilomäki, Pajuniemi - Sallinen, Tyrväinen, Pulkkinen - Junttila, J. Lajunen, J. Mustonen. Trenér: Jukka Jalonen.