Švédskou prestižní cenu dostane Metallica a afghánská škola hudby

foto Ilustrační foto - James Hetfield (vlevo) a Robert Trujillo z americké metalové skupiny Metallica během vystoupení na festivalu Aerodrome v Praze 8. července 2014.

Stockholm - Americká heavymetalová skupina Metallica a afghánský hudební institut dostanou letos prestižní švédské ocenění Polar Music Prize. Organizátoři to oznámili na svých internetových stránkách. Ocenění označované za hudební Nobelovu cenu převezmou laureáti 14. června ve Stockholmu z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa.

"Je to pro nás velké ocenění všeho, co Metallica za posledních 35 let udělala. Zároveň se ale cítíme v nejlepší formě a očekáváme, že máme ještě hodně dobrých let před sebou," komentoval rozhodnutí švédské poroty Lars Ulrich, bubeník Metalliky, která předloni vydala své desáté album. Letos v dubnu ho přijede představit i do Prahy.

Metallica podle poroty dělá muziku "tak fyzickou a zuřivou", jakou nedělal nikdo po Richardu Wagnerovi a Petru Iljiči Čajkovském. "Ve světě Metalliky se jak pokoj teenagera, tak koncertní sál stávají Valhallou," přirovnala porota hudbu skupiny k jakémusi ráji severské mytologie.

V případě afghánského hudebního institutu ocenila porota zejména to, že "vrátil radost a hudbu do života dětí" v zemi, kterou léta ovládalo radikální hnutí Tálibán. To zakázalo hudbu i vzdělávání dívek.

Afghánský národní institut hudby založil v Kábulu v roce 2010 Ahmad Sarmast jako školu, v níž se vyučuje afghánská i západní hudba. Vzešel z ní i první afghánský ryze ženský orchestr, který loni vystupoval i na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Cenu Polar Music Prize založil v roce 1989 švédský podnikatel a bývalý manažer skupiny ABBA Stig Anderson. Cenu dostali v minulosti například skupiny Pink Floyd a Led Zeppelin, hudebníci Paul McCartney, Dizzy Gillespie, Elton John a Sting nebo zpěvačky Patti Smithová a Björk, ale také třeba violoncellista a dirigent Mstislav Rostropovič. Metallica je první heavymetalovou skupinou, která tuto cenu dostane.

Každý z laureátů obdrží také milion švédských korun (asi 2,5 milionu korun českých).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď