Svědkyně: Kvůli chování obžalovaných učitelek z MŠ v Klášterci jsem dala výpověď

foto Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto

Chomutov - Svědkyně, která v mateřské škole v Klášterci nad Ohří pracovala jako asistentka pedagoga, dala kvůli chování obžalované trojice tamních učitelek výpověď. Řekla to dnes při dalším jednání okresního soudu v Chomutově. Státní zastupitelství učitelky viní z nepřiměřeně hrubého chování k dětem. Obžalované jsou z přečinu ohrožování výchovy dítěte. Učitelky prostřednictvím svých obhájců na minulém projednání odmítly, že by dětem ubližovaly. Soudkyně jednání odročila na 3. dubna, kdy vyslechne další svědky. Kvůli dlouhé výpovědi asistentky dnes musela výslech další svědkyně odložit.

Ženy se podle obžaloby svého jednání dopouštěly zejména na dětech s různým postižením a úmyslně ohrozily jejich rozumový a citový vývoj. Jedna z nich například zadávala dětem úkoly, které nemohly splnit, a když je nesplnily, nechávala je nehnutě sedět, aby si nemohly hrát, stojí v obžalobě. Učitelka podle státního zastupitelství dětem v koupelně mateřské školy namáčela hlavu do studené vody, další podle obžaloby nutila děti k jídlu, a když nechtěly jíst, donutila je sníst například slupky od jablka. Případ se dostal na veřejnost před více než třemi lety, následně se jím na popud rodičů jednoho z dětí začala zabývat policie.

"Ze začátku se zdálo, že je vše v normálu, po čase se tam děly věci, které se mi nezdály," uvedla dnes svědkyně. Doplnila, že se setkala s tím, jak učitelky bouchají děti přes kotníky botami, v jednom případě bylo dítě nuceno do jídla, až se pozvracelo. Z práce odešla poté, co si její svěřenec, kterému asistovala, prokousl ret, když s ním jedna z obžalovaných údajně smýkla tak, až se bouchl o nábytek. Svědkyně dále řeklaa, že jí nikdo nevysvětlil, jak má se svěřeným dítětem jednat. Do mateřské školy chodily kontroly, během nich se podle asistentky chovaly obžalované k dětem tak, jak by podle ní měly, tedy nesmýkaly s nimi ani je nenutily do jídla a podobně. "Děti reagovaly na chování učitelek brekem nebo se vztekaly," řekla asistentka. Zároveň ale uvedla, že jí dítě, kterému měla pomáhat, moc nepřijalo a naopak spíš tíhlo k jedné z obžalovaných.

Výslech svědkyně trval přes dvě hodiny. Obhájci soudu předložili několik důkazů, šlo také o fotografie. Na jedné z nich byla svědkyně vycházející z pekárny a osamocené dítě. Svědkyně řekla, že měla dovoleno jít pro svačinu a děti hlídala jedna z obžalovaných učitelek. Po ukončení jednání obžalované ani jejich obhájci nechtěli proces komentovat.

Státní zástupkyně Iveta Přecechtělová navrhla v obžalobě všem třem podmíněné tresty a trest zákazu činnosti. Zmocněnkyně poškozených Lucie Hrdá navrhla překvalifikovat případ na zločin týrání svěřené osoby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď