Svaz průmyslu vítá kurzarbeit, návrh je ale podle něj opatrný

foto Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Praha - Svaz průmyslu a dopravy ČR vítá přijetí tzv. kurzarbeitu pro firmy, na které dopadla omezení v souvislosti s šířením pandemie koronaviru. Svaz to dnes sdělil ČTK. Návrh ale podle něj působí příliš opatrně. Svaz však oceňuje rychlost schválení. Hospodářská komora připomněla, že pro řadu zaměstnavatelů, kterých je v ČR přes 280.000, bude důležitý výsledek plánovaného středečního jednání vlády o rozšíření kurzarbeitu o další podniky.

"Pro fungování firem a uchování zaměstnanosti je to průlomové rozhodnutí. Vláda ale zatím vyhodnocuje všechny dopady a schválený návrh je proto z našeho pohledu opatrný a obsahuje příliš omezení. Pro nás jsou zásadní i další body, které ve schváleném návrhu nevidíme, jako například platnost programu nejméně šest měsíců nebo strop pro výpočet státního příspěvku alespoň 1,5násobku průměrné mzdy," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Kurzarbeit podle něj nesmí vyloučit uzavřené výroby. Bylo by to nerovné zacházení, které by mohlo likvidovat několik odvětví v čele s automobilovým průmyslem, který dosud táhl českou ekonomiku, dodal.

"Aktivace kurzarbeitu je první krok. Oceňujeme i bezúročné úvěry nebo ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné, než se to ale všechno zúřaduje, uplyne čtrnáct dní, možná několik týdnů. Druhým krokem je tedy rychlé administrativní zajištění podpory podnikům, tedy aby firmy věděly, jak můžou podporu čerpat," uvedla komora.

Ministerstvy zvažovaná opatření se podle komory mění velmi dynamicky. Úplná informace o konkrétní podobě jednotlivých návrhů není zatím známa. "Opatření, pro která je nutná změna zákona, budou navíc muset projít legislativním procesem v Parlamentu. Nicméně nelze vyloučit změnu některých parametrů podobně, jako se vyvíjela třeba od pátku do pondělí podoba změn pojistných zákonů," dodala komora.

Vláda schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady krize a bránit propouštění. "Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem programu je firmám dotovat mzdy zaměstnanců, aby nepropouštěly," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď