Svaz podnikatelů ve stavebnictví podepsal s odboráři dodatek ke kolektivní smlouvě

foto Ilustrační foto - Stavebnictví se už dva roky potýká s propady, které budou podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) pokračovat i letos. V Plzeňském kraji ho drží infrastrukturní projekty státu, kraj a obce. Opravuje se například přivaděč k dálnici D5 u Kyšic (na snímku z 26. dubna 2023).

V jednání mezi Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Odborovým svazem Stavba České republiky a Odborovým svazem pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy nastala shoda. Podepsán byl dodatek č. 4 kolektivní smlouvy vyššího stupně (KSVS).

Podepsané smluvní strany se dohodly na dodatku č. 4, kterým se mění dosud platná kolektivní smlouva vyššího stupně v článku 33. Výsledkem dlouhého a náročného jednání je navýšení minimálních mzdových tarifů, měsíčního o 7,22 procenta a hodinového o 7,52 procenta.

"Jednání nebylo jednoduché, zejména kvůli složité finanční situaci, která ve stavebnictví nyní panuje. Avšak musíme zohlednit míru inflace a mnoho dalších vnějších vlivů, které ovlivňují nejen stavebnictví, ale i zaměstnance v tomto odvětví. Jsem rád, že se nám opět podařilo dosáhnout kompromisu,“ uvedl u příležitosti podpisu Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. "Vnímáme jistý prostor pro navýšení mzdových tarifů ve firmách, včetně širokého spektra dalších zaměstnaneckých výhod a pobídek, které však musí vycházet z ekonomických možností konkrétní firmy,“ dodal.

"Výsledek vyjednávání považujeme nejen za rozumný kompromis, ale také za jasný vzkaz stávajícím i budoucím zaměstnancům, že stavebnictví je i nadále zajímavým a perspektivním oborem. Podpis dodatku kolektivní smlouvy a v něm garantovaný růst mzdových tarifů pro rok 2023 vytvářejí důležitý krok pro udržení sociálního smíru v jednom z nosných odvětví českého hospodářství,“ uvedl předseda Odborového svazu Stavba České republiky Pavel Zítko.

K dodatku, jehož účinnost je stanovena od 1. dubna 2023, připojil podpis vedle výše jmenovaných i předseda Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy Jan Rejský.

Mezi stranami panovala shoda ohledně stavu kvalifikované pracovní síly, které je ve stavebnictví stále nedostatek, a také na potřebě aktualizace systému vzdělávání v učňovských oborech.

SPS

Svaz podnikatelů ve stavebnictví je dobrovolnou zájmovou organizací a zároveň vrcholným představitelem českého stavebnictví. Podtrhuje význam pozemního a dopravního stavitelství a také vodohospodářských staveb v České republice. Jako lídr stavebního průmyslu garantuje svým členům zastupování oboru na nejvyšší možné úrovni. Svaz vznikl v roce 1990 a reprezentuje většinu kapacity stavební produkce v České republice. Hájí zájmy svých členů a usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice na celostátní úrovni i v regionech. Více na webu, linkedInu a twitteru Svazu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď