Svaz měst žádá o data o počtu nakažených v jednotlivých obcích

foto Odběr vzorků pro testování na nákazu koronavirem - ilustrační foto.

Praha - Svaz měst a obcí (SMO) požádal v dopise adresovaném ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o pravidelné informace o počtu nakažených covidem-19 na území jednotlivých obcí. Starostové podle svazu musí tyto informace nyní zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici. Svaz o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Starostové podle SMO nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na svém území nemají. Svaz uvedl, že na problém upozorňuje od března a opakovaně žádá vládu, aby nalezla řešení. Starostové přitom data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení lokálních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí, upozorňuje svaz.

Starostové obcí s rozšířenou působností jsou předsedy krizového štábu obce. Samosprávy zřizují sociální, školská, zdravotnická a další zařízení, starají se i o hromadnou dopravu, upozorňuje SMO. "Starostové hrají významnou úlohu v celém systému krizového řízení a musí mít veškeré informace potřebné k zajištění bezpečnosti na území jejich obce. Je absurdní a ostudné, že tomu tak dosud není," uvedl v tiskové zprávě předseda SMO František Lukl.

Podle představ SMO by starostové obcí s rozšířenou působností měli dostávat informace o počtu nakažených jednou týdně. Za klíčový považují i údaj o tom, jak jsou nakažené osoby v příslušné oblasti rozprostřeny. "Starostové a další představitelé obcí běžně pracují s často velmi citlivými daty, také v tomto případě budou s veškerými informacemi nakládat v souladu s nařízením GDPR. Obavy, že by byla data nějakým způsobem zneužívána, rozhodně nejsou na místě," uvedl Lukl.

Ministerstvo zdravotnictví začátkem tohoto týdne avizovalo, že 3. srpna zveřejní mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech, následně ji bude v týdenních intervalech aktualizovat. Takzvaný semafor bude rozdělen na čtyři stupně rizika označené šedou, zelenou, žlutou a červenou. Podle SMO by sdílení dat pomohlo efektivněji zacílit opatření, která budou na semafor navazovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď