Svatovavřinecká pouť přilákala na Sněžku stovky lidí

foto Stovky lidí zamířily 10. srpna 2018 na nejvyšší horu České republiky Sněžku (v pozadí), kde se uskutečnila tradiční Svatovavřinecká pouť.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Stovky lidí dnes zamířily na nejvyšší horu České republiky Sněžku, kde se uskutečnila tradiční Svatovavřinecká pouť. Po vlně veder v uplynulých dnech, kdy i v Krkonoších teploty vysoko přesahovaly 20 stupňů Celsia, poutníci stoupali na Sněžku v mnohem chladnějším počasí. Na vrcholu Sněžky bylo v poledne zataženo, kolem deseti stupňů.

Na vrchol vystoupal také bývalý prezident Václav Klaus, tradiční účastník Svatovavřinecké pouti. Na Sněžku vyrazil z Luční boudy, ušel tak zhruba čtyři kilometry včetně závěrečného ostrého stoupání na vrchol. "Ještě jsem to ušel, takže jsem docela spokojený," řekl ČTK Klaus. Podle něj se chladnější počasí odrazilo v nižší účasti. "Bylo tři měsíce neuvěřitelné vedro a najednou lidé zjistili, že má být špatně. Poutníků je dnes tady daleko méně," řekl ČTK.

Poutníci na Sněžku vyšli ráno z Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna či z Polska a kolem 11:00 se hlavní proudy potkaly u Slezského domu. "Počasí nebylo nic moc, řetězová cesta na Sněžce byla docela kluzká, zastihly nás dva vydatné deště. Ale i tak to byl zážitek," řekl ČTK jeden z poutníků.

Tradiční poutní mši na vrcholu Sněžky sloužili královéhradecký biskup Jan Vokál a biskup z polské Legnice Zbigniew Kiernikowski. Pro návštěvníky je také připravený odpolední kulturní program v Peci pod Sněžkou.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. května 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď