Svatomartinské víno se letos bude prodávat výjimečně dříve

foto Svatomartinského víno - ilustrační foto.

Brno/Praha - Vinaři budou letos prodávat svatomartinské víno výjimečně již od pátku 8. listopadu, tedy tři dny před svátkem svatého Martina. Novinářům to dnes řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj Vinařský fond vyhověl přání vinařů a obchodníků s ohledem na svatomartinské hody, které budou o víkendu 9. a 10. listopadu. Odhadem se vyrobilo 2,1 až 2,2 milionu lahví svatomartinského vína.

Vinařský fond se jako majitel značky rozhodl dřívější prodej svatomartinských vín umožnit a zohlednil jej v licenčních podmínkách, které vinaře zavazují k dodržování pravidel prodeje, například musí být víno označené etiketou s logem svatomartinského vína.

Lidé tak budou moct koupit víno od pátku 8. listopadu. "Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění," uvedl Machovec. Svatomartinský košt se každoročně koná v Brně na svatého Martina na náměstí Svobody. Začne v 10:30, asi 100 vín nabídne 100 vinařů.

Další letošní změnou je zvýšení důrazu na kvalitu vín. Při bodování musí víno získat 80 bodů z celkových 100 bodů namísto dosavadních 78, aby získalo značku. Podle hlavního sommeliéra Národního vinařského centra Marka Babisze se hodnotí čistota vína, barva, vůně, chuť a celkový dojem. Hodnocení se uskuteční v Centru Excelence ve Valticích 22. a 30. října.  Babisz uvedl, že 22. října se bude ucházet o značku Svatomartinské asi 350 vín, což je 70 až 80 procent celkového objemu, protože se v první fázi snaží velké firmy, které dodávají víno do řetězců. Druhé kolo je 30. října a je poslední možností.

Jak Machovec řekl vpodvečer na tiskové konferenci v Praze, kolem 80 procent svatomartinských vín se prodá těsně kolem samotného svátku, prakticky celý zbytek v následujícím týdnu. Dodal však, že tato vína přes svou mladost neztrácejí chuť ani po dvou letech od výroby, na dlouhodobé skladování však nejsou připravená. Do budoucna se podle něj další razantní zvyšování hodnocení kvality nečeká.

Vinaři sklízeli hrozny pro svatomartinská vína už v první polovině září. Celkově hodnotí vinaři letošní sklizeň i ročník kladně. Přestože byl propad sklizně o 25 procent oproti loňskému výjimečnému ročníku, bude se množství letos vyrobeného vína pohybovat na úrovni asi 600 až 650 hektolitrů, podle Machovce tedy v mezích desetiletého průměru. "Zejména v konečné fázi zrání hroznů letos počasí vinařům přálo. Díky střídání teplých dnů a chladných nocí lze letos očekávat vína výrazně aromatická, což je jeden z hlavních důvodů jejich obliby u spotřebitelů," doplnil Marek Babisz.

Značka Svatomartinské byla registrovaná v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku každoročně propůjčuje vinařům. Letos fond popatnácté organizuje propagaci vín pod jednotným logem, svatomartinská vína jsou označená na etiketě známým symbolem svatého Martina na koni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď