Svatoanenská nemocnice v Brně dá ivermektin dalším 30 nemocnicím

foto Lékárna - ilustrační foto.

Brno - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dnes rozveze lék ivermektin proti nemoci covid-19 dalším 30 nemocnicím po celé zemi. Stejnému počtu už lék rozvezla ve čtvrtek. Z celkových zásob 10.000 balení bude vyčerpáno 40 procent, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Nemocnice od listopadu vyzkoušela lék zhruba u 30 pacientů. V kombinaci s další léčbou se jejich stav zlepšil.

Nemocnice zahájila rozvoz léku ve čtvrtek, kdy se jí k ránu ozvalo zhruba 30 nemocnic z kraje i celé republiky. Stejnému počtu nemocnic rozveze distributor lék i dnes.

Ivermektin je přípravek proti parazitům, který se používá převážně u zvířat. V ČR není registrovaný. Část lékařských kruhů uvádí, že ivermektin pomáhá pacientům s koronavirem s těžším průběhem. Nemocnice v týdnu dostala 10.000 balení. Už od listopadu lék vyzkoušela na 30 zhruba pacientech ve vážném stavu s covidem-19.

V minulosti vhodnost podání tohoto léku zpochybnil například ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď