Tisíce lidí přihlížely otevření první lahve svatomartinského vína

foto Slavnostní degustace svatomartinských vín se konala 11. listopadu 2018 na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Praha - Tisíce lidí na zaplněném náměstí Svobody dnes v 11:00 přihlížely slavnostnímu otevření první letošní lahve vína opatřené známkou Svatomartinské. Tradiční košt pořádaný vinařskými organizacemi začal ale ještě o půl hodiny dříve žehnáním vína na brněnském Petrově.

Fotogalerie

Průvod vedený hercem Martinem Slámou v roli svatého Martina na příslovečném bílém koni se pak vydal na náměstí Svobody, kde se košt až do večera odehrává.

Příjezd svatého Martina na bílém koni zahájil 11. listopadu 2018 na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti tradiční křest mladých svatomartinských vín. Scénář svatomartinského koštu, který každoročně pořádá Vinařský fond, je v posledních letech neměnný. "Zkoušeli jsme udělat i variaci, kdy se víno žehnalo přímo na náměstí na pódiu, ale lidé nám pak psali, že čekali na Petrově a byli zklamaní. Řada lidí ocení, když je průběh tradiční a když vědí předem, co se stane," konstatoval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Poprvé Vinařský fond svatomartinský košt uspořádal v roce 2005, kdy se o známku Svatomartinské přihlásilo jen několik desítek vinařstí a prodaly se stovky lahví tohoto vína. V posledních čtyřech letech se počet lahví Svatomartinského drží okolo 2,2 až 2,3 milionu lahví.

"Myslím, že to zdaleka není maximum, kterého lze dosáhnout. Prodejnost mladých vín je totiž mnohem vyšší, každý rok jdou na trh nejspíš tisíce lahví, které sice nemají naši značku, ale využívají vlny zájmu o mladá vína, kterou Svatomartinské vyvolalo," dodal Machovec.

Na trhu je letos podle údajů Vinařského fondu 2,2 milionu lahví od 110 vinařských firem se známkou Svatomartinské. Letošní mladá vína jsou zralejší než ta v předchozích letech. Přispělo k tomu počasí, díky němuž začalo vinobraní mnohde až o měsíc dřív. Vína tak mohla delší dobu zrát.

"Všechna letošní vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané vykazují vysokou kvalitu. Jsou příjemně ovocná, s tóny po broskvích, banánech, s decentní kyselinkou. Vína působí vyzráleji, s mnohdy medovým podtónem oproti minulým ročníkům,“ zhodnotil letošní ročník Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který se podílel na hodnocení uchazečů o známku.

Nejvíce svatomartinských vín na trhu bude jako tradičně bílých, a to 174 druhů, nejhojněji je zastoupena odrůda Müller Thurgau. Růžových a klaretů bude v nabídce 114 druhů a 99 druhů červených vín.

Ochranná známka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již počtrnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď