Svatoanenská nemocnice v Brně zahájila distribuci ivermektinu

foto Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala 4. března 2021 distribuovat lék ivermektin, který podává při léčení covidu-19. Na snímku jsou zásilky léku určené k převozu.

Brno - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odpoledne zahájila distribuci léku ivermektin, který by měl pomoci někerým lidem s nemocí covid-19. Dostane ho 32 nemocnic, objednávky od dalších přicházejí, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Léky rozveze po celé zemi oficiální distributor. Podle Lipovské nemocnice vydala asi čtvrtinu ze svých zásob. Dostala 10.000 balení léku.

Zájem o lék projevily nemocnice z Jihomoravského kraje i dalších regionů. "Z Brna je to například Nemocnice Milosrdných bratří, z kraje potom například Nemocnice v Blansku, Boskovicích či Hodoníně, ze Zlínského kraje Uherskohradišťská nemocnice či Nemocnice Kroměříž, z dalších třeba nemocnice v Písku, Českých Budějovicích, České Lípě a další," vyjmenovala Lipovská.

Nemocnice v týdnu dostala 10.000 balení ivermektinu, který se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný. Už od listopadu ale lék vyzkoušela už asi na 30 pacientech ve vážném stavu s covidem-19. Jejich stav se podle Lipovské používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil.

V minulosti vhodnost podání tohoto léku zpochybnil například ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď