Švankmajerův snímek Hmyz přijde do kin 19. února

foto Režisér, scenárista, světově uznávaný animátor a představitel českého surrealismu Jan Švankmajer uvedl 12. února 2018 v Praze svůj nejnovější a podle něj i definitivně poslední celovečerní film nazvaný Hmyz.

Praha - Režisér, scenárista, světově uznávaný animátor a představitel českého surrealismu Jan Švankmajer dnes v Praze uvedl svůj nejnovější a podle něj i definitivně poslední celovečerní film nazvaný Hmyz. Na přelomu ledna a února ho promítl ve světové premiéře na festivalu v Rotterdamu. Do českých kin přijde film 19. února.

Černá groteska s hranými i animovanými prvky vznikla podle Švankmajerova scénáře z roku 1970, který tehdy barrandovské studio nepřijalo. Základem byla filmová povídka využívající některé části z Čapkovy hry Ze života hmyzu. Ochotníci právě zkoušejí druhé jednání, jde o jejich příběh postavený na půdorysu oidipovského komplexu. Dále jde o druhé jednání hry bratří Čapků Ze života hmyzu proložené dokumentárními záběry z natáčení. Ve filmu se také vyprávějí sny.

"Hra Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář jen tuto misantropii prohlubuje, tak jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm," podotkl 83letý Švankmajer. Podle něj by se nemělo zapomínat ani na poselství Kafkovy Proměny, jejíž hrdina se změní v obludný hmyz. Švankmajer naposledy uvedl do kin v roce 2010 komediální výpověď o psychoanalýze Přežít svůj život.

Snímek Hmyz se v Rotterdamu setkal s velmi dobrým přijetím, řekl ČTK producent Jaromír Kallista. Uskutečnily se podle něho čtyři projekce, dvě besedy a řada setkání s distributory a zástupci festivalů. Upozornil, že stejně jako v předchozích případech nejde o komerční film, je autorský s určitou výpovědí.

Herec Jiří Lábus vystoupil 12. února 2018 v Praze na tiskové konferenci po projekci nového filmu režiséra Jana Švankmajera Hmyz. Snímek stejně jako předchozí natočil režisér převážně ve vlastním ateliéru - ve starém biografu v Knovízi u Slaného, který je bývalou hospodou. Rozpočet snímku, ve kterém se objeví Jiří Lábus, Norbert Lichý, Kamila Magálová, Ivana Uhlířová, Jaromír Dulava a Jan Budař, činil 40 milionů korun. Vznikl v česko-slovenské koprodukci.

I když Švankmajer mluví o filmu Hmyz jako o svém posledním snímku, práce má s Kallistou stále dost. Právě totiž vzniká celovečerní film o filmu Hmyz, který společně produkují. Režisérem je slovenský dokumentarista Adam Olha.

"Při natáčení jsme použili dvě kamery, ta druhá dokumentovala jeho průběh. Švankmajer občas do děje zasahuje a ke svému snímku pořídil i úvod," dodal Kallista. Eviduje mnoho nabídek na uvedení filmu Hmyz na festivalech a v netradičních distribučních kanálech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď