Suzukiho metoda pěstuje v dětech přirozenou lásku k hudbě

foto Mladí houslisté trénovali 13. července 2018 v Praze na workshopu výuky hry japonskou Suzukiho metodou, podle které se učí hrát na housle a další hudební nástroje tisíce dětí po celém světě.

Praha - Příležitost pro děti i učitele hudby poznat Suzukiho metodu výuky hudby a hry na hudební nástroje nabízí 1. Suzuki houslový workshop, který se koná ode dneška do 15. července v prostorách Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění (HAMU) v Praze. Pod vedením čtyř učitelů se ho účastní 43 dětí z různých zemí. Suzukiho metoda spočívá v tom, aby děti poslechem a nápodobou začaly hrát na hudební nástroj v co nejranějším věku souběžně s výukou mateřského jazyka a neustále přehrávaly zpaměti krátké kousky.

Podle zakladatelky České Suzuki asociace a spoluorganizátorky workshopu Jany Hrabaňové tato metoda pěstuje v dětech přirozenou lásku k hudbě. "Učíme každé dítě, nedělají se žádné talentové zkoušky, protože každé dítě se může naučit hrát na nějaký nástroj. Pracujeme s kýmkoliv, kdo přijde. Jde nám o tom zažehnout v dětech lásku k hudbě. Stejně tak hledáme nové učitele, kteří by byli ochotni se na Suzukiho metodu proškolit," řekla ČTK Hrabaňová.

Kurzů v Praze se účastní 43 dětí, vedle českých také z Belgie, Švédska, Spojených států a Malajsie, které musejí být členy Suzuki asociace své země, aby znaly stejný repertoár, a mohla tak fungovat skupinová výuka.

Mladí houslisté trénovali 13. července 2018 v Praze na workshopu výuky hry japonskou Suzukiho metodou, podle které se učí hrát na housle a další hudební nástroje tisíce dětí po celém světě. Pro zájemce byla na začátek připravena přednáška, která je seznámila s historií a hlavními principy Suzukiho metody. Následně se mohou formou náslechu účastnit skupinových a individuálních lekcí, přednášek pro rodiče a doprovodných koncertů. Vyvrcholením třídenního workshopu bude koncert, který se koná 15. července v Martinů sále HAMU, kde společně vystoupí všichni jeho účastníci.

Hrabaňová zdůraznila, že pro úspěch výuky je potřeba podpora rodičů. "Ve věku od tří do šesti let děti potřebují naprostou podporu rodičů, zázemí a důvěru. Myslím, že rodiče jsou přesvědčení, že to má pro děti zušlechťující význam a dokážou překlenout chvilky, kdy se dítěti nechce cvičit. Když má rodič v sobě pevně zakotvené, že cvičit na nástroj je stejně důležité jako si večer vyčistit zuby, tak to potom jde," uvedla.

České Suzuki asociace nyní shání učitele pro výcvik Suzukiho metodou. Výcvik na první sešit Suzukiho výuky trvá jeden rok. Budoucí učitel musí absolvovat náslechy i výuku filozofie metody. Kurz budoucích učitelů se uskuteční v Praze formou několikadenních workshopů v průběhu školního roku. Úspěšní absolventi kurzu získají od Evropské Suzuki asociace licenční oprávnění k výuce. Hlavní školitelkou výcvikového programu pro nové Suzuki učitele je švýcarská lektorka Agathe Jerieová, členka Evropské Suzuki Asociace.

Šiniči Suzuki zavedl takzvanou Suzukiho metodu v 50. letech minulého století a od té doby se s její pomocí učily a učí hrát miliony dětí po celém světě. Mezi ty, které začínaly výuku jeho metodou, patří například německá houslistka Julia Fischerová. V Česku učitelé houslí a klavíru v současné době vyučují Suzukiho metodou více než 100 dětí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pondělí 22. dubna 2019

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď