Superpočítače budou tvořit výpočty z biologie, chemie a léčiv

foto budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations v Ostravě na snímku z 26. srpna 2014.

Praha - Nové superpočítače budou v ostravském Národním superpočítačovém centru IT4Innovations tvořit výpočty z biologických věd, chemie, léčiv a inženýrství. Počítačové simulace budou díky nim doplněny o analýzy vysoce rozsáhlých dat a nástroje umělé inteligence. Na setkání s novináři to řekl ředitel centra při Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava Vít Vondrák. Centrum uspělo v celoevropské soutěži o hostitelství superpočítačového systému EuroHPC petascale. Měl by být instalován od poloviny příštího roku a bude patřit k nejvýkonnějším superpočítačům v Evropě.

Výpočty superpočítače mohou být využity také v průmyslu. "Průmyslové podniky mohou koupit naši kapacitu, používat naše výpočetní prostředky a při výzkumu jim dokážeme pomoct. Vtáhneme tak průmysl více do společné hry," řekl Vondrák.

Umístění superpočítače v Česku může zemi podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pomoci stát se lídrem v digitální oblasti a umělé inteligenci. "Vysokorychlostní počítání je základem digitální ekonomiky a ta je základem pro umělou inteligenci, v rámci které má Česko šanci hrát jednu z nejvýraznějších rolí," řekl Havlíček.

Podle náměstka ministra školství Pavla Dolečka zaostává Česko za Amerikou, Japonskem, Čínou i Evropskou unii z hlediska financování i aktivit spojených s vysokorychlostním počítáním a novým technologiemi. Je podle něj nutné zapojit se do celoevropské debaty na toto téma, a proto se Česko zapojilo do evropské soutěže o hostitelství superpočítače.

IT4Innovations už provozuje dva superpočítače. Anselm instalovaný v roce 2013, který bude letos nahrazen osmkrát výkonnějším systémem, a Salomon instalovaný v roce 2015. Od letoška má také speciální systém pro výpočty umělé inteligence. Petascale systém bude patřit mezi nevýkonnější superpočítače v Evropě. Aktuálně by zaujal 21. místo na světě a šesté místo v Evropě. V době jeho instalace v příštím roce se očekává, že bude náležet mezi 50 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

Společný podnik krátce nazývaný EuroHPC vznikl v listopadu 2018 s úkolem zajistit, aby byla EU do roku 2020 vybavena superpočítačovou infrastrukturou světové úrovně. Zapojeno je 28 členských zemí, přičemž 19 z nich bude součástí konsorcií provozujících superpočítačová střediska. Celkový rozpočet, včetně unijních prostředků, dosahuje 480 milionů eur (asi 12,3 miliardy Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď